Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումն ընթանում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում: Այդ մասին հայտարարել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի ներկայացուցիչ Գեւորգ Կոստանյանը՝ պատասխանելով դատարանի այն հարցին, թե ինչպե՞ս կարող է ազդել «Չիրագովն ու մյուսներն ընդդեմ Հայաստանի» գործի ընթացիկ դատավարությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման վրա:
«Որեւէ այլ` այդ թվում եւ հնարավոր շահագրգիռ կառույցների, ինստիտուտների եւ մարմինների կողմից միջամտությունները կարող են ավելի դժվարացնել, առանց այդ էլ դժվար բանակցային գործընթացը ԵԱՀԿ Միսնկի խմբի շրջանակում: Եվ այդ մասին բազմիցս հայտարարել են, ինչպես ՀՀ կառավարությունը, այնպես էլ հակամարտության կարգավորման գործում 1992 թվականից մասնագիտացած եւ դետալների մեջ խորացած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները»,- ասել է Կոստանյանը:
Նա մեկ անգամ եւս նշել է, թե «Չիրագովն ու մյուսներն ընդդեմ Հայաստանի» գործը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում քննության ենթակա չէ, քանի որ դիմումատուների մատնանշած տարածքում, արդյունավետ վերահսկողություն իրականացնում են միայն Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունները: Այդուհանդերձ, Հայաստանի կառավարությունն արձագանքել է ՄԻԵԴ հարցադրումներին` նպատակ ունենալով պարզաբանում տալ դիմումատուների ու, որպես երրորդ կողմ ներգրավված Ադրբեջանի կառավարության գանգատներին: Մասնավորապես, ՄԻԵԴ-ին ներկայացված պարզաբանումներում էլ ներկայացվել են նաեւ ԼՂՀ-ի իշխանությունների մեկնաբանությունները:
Նշենք, որ այսօր ՄԻԵԴ-ում սկսվել է  երկու գործի քննությունը: «Չիրագովներն ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության» գործով հայցվոր ադրբեջանցի ընտանիքը պնդում է, որ «հայկական օկուպացիայի» հետեւանքով Լաչինում կորցրել է իր տունը, ունեցվածքը եւ զրկվել այն տեսանելի ապագայում օգտագործելու, ժառանգելու կամ զարգացնելու հնարավորությունից, քանի որ Հայաստանի կառավարությունը շարունակում է մերժել նրանց դիմումները` Լաչին վերադառնալու վերաբերյալ։
Մյուս ներկայացրել է Շահումյանի շրջանի Գյուլիստան բնակիչ Մինաս Սարգսյանի ընտանիքը, որը 1992թ. հունիսին ստիպված է եղել լքել իր հայրենի գյուղը եւ փասխատական դառնալ: Սարգսյանները փոխհատուցում են պահանջում փախուստի ժամանակ իրենց գույքի կորստի համար:
Նրանք նշել են, որ Ադրբեջանի Հանրապետությունը պատասխանատվություն է կրում նաեւ գյուղի մշակույթի հուշարձանների, իրենց նախնիների գերեզմանների ավիրման համար:

Мирное урегулирование карабахского конфликта проходит в рамках Минской группы ОБСЕ. Об этом заявил представитель Армении в Европейском суде по правам человека Гевгорг Костанян, отвечая на вопрос суда, как может подействовать судебный процесс по делу «Чираговы и другие против Армении» на мирное урегулирование карабахского конфликта.
«Вмешательство других, в том числе, и возможных заинтересованных структур, институтов и органов может затруднить и без того трудный переговорный процесс в рамках Минской группы ОБСЕ. Об этом очень часто заявляли и правительство Армении, и участвующие с 1992 года в мирном урегулирование сопредседатели Минской группы ОБСЕ, которые изучили дело более детально», - сказал Костанян.
Он еще раз подчеркнул, что дело «Чираговы и другие против Армении» не помещается в рамки требований Европейской конвенции по правам человека и не подлежит рассмотрению Европейским судом по правам человека, так- как отмеченные истцами территории  контролируются властями НКР. Тем не менее, правительство Армении откликнулось на вопросы Европейского суда по правам человека с целью дать разъяснения истцам, в качестве второй стороны участвующих в жалобах против правительства Азербайджана. В частности, в предоставленных Европейскому суду по правам человека разъяснения представлены также комментарии властей НКР».
Отметим, что сегодня в Европейском суде  по правам человека начались слушания двух дел. Истцы по делу «Чираговы против Республики Армения» настаивают, что из-за «армянской оккупации» лишилась дома, имущества и возможности в ближайшем будущем использовать, передавать или развивать свой дом, так как правительство Армении продолжает отказывать им в просьбе вернуться в Лачин.
Второй иск против Азербайджана предъявила семья жителя села Гюлистан Шаумяновского района Минаса Саркисяна, который в июне 1992 года был вынужден покинуть свое родное село. Саркисяны требуют возмещения ущерба за потерянное имущество.  В иске Саркисяны также отметили, что Азербайджанская Республика несет ответственность за уничтожение культурных памятников села, за разрушение кладбищ их предков.