Հայաստանը պետք է ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց Արտաքին քաղաքականության եւ անվտանգության հարցերով ԼՂՀ Հանրային խորհրդի նախագահ, ԼՂՀ ԱԳ նախարարի նախկին տեղակալ Մասիս Մայիլյանը:
Անդրադառնալով Հայաստանի կառավարություն ներկայացված «Արցախի Հանրապետությունը ճանաչելու մասին» օրենքի նախագծին՝ Մայիլյանը նշեց. «Ես վաղուց եմ կարծում, որ Հայաստանը պետք է ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը: Հիմա իրավիճակը փոխվել է, եւ քաղաքական գործիչները փոխել են նախկին մոտեցումները: Նախկինում Երեւանում կարծում էին, որ ճանաչումը կհանգեցնի պատերազմի կամ խաղաղ բանակցային գործընթացի խափանման: Բայց կյանքը ցույց տվեց, որ առանց այդ ճանաչման էլ Ադրբեջանը պատերազմ սկսեց եւ խափանեց բանակցային գործընթացը, ինչպես նաեւ խախտեց 1994 թվականի հրադադարի մասին համաձայնագիրը»:
Հիմա, ըստ դիվանագետի, այլեւս այդ հարցում որեւէ մտահոգություն չի լինի, եւ Հայաստանը պետք է ավելի կտրուկ քայլեր ձեռնարկի:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի կառավարությունը մայիսի 5-ին կքննարկի «Արցախի Հանրապետությունը ճանաչելու մասին» օրենքի նախագիծը, որը ներկայացրել են պատգամավորներ Զարուհի Փոստանջյանն ու Հրանտ Բագրատյանը:

Армения должна признать Нагорно-Карабахскую Республику. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил председатель Общественного совета НКР по внешней политике и безопасности, бывший заместитель министра иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Масис Маилян.
Касаясь проекта закона в Правительстве Армении «О признании Республики Арцах», Масис Маилян отметил: «Я давно придерживаюсь того мнения, что Армения должна признать Нагорно-Карабахскую Республику. Сейчас ситуация изменилась. И политические деятели пересмотрели прежние подходы. Раньше в Ереване думали, что подобное признание может привести к войне или срыву мирного переговорного процесса. Но жизнь показала, что и без этого признания Азербайджан начал войну и фактически сорвал переговорный процесс, а также нарушил соглашение о прекращении огня от 1994 года». Сейчас, добавил дипломат, больше не будет никаких опасений в этом вопросе, и Армения должна предпринять более резкие шаги.
Напомним, что Правительство Армении 5 мая рассмотрит проект закона «О признании Республики Арцах», представленный депутатами Заруи Постанджян и Грантом Багратяном.