Հայ-ռուսական տնտեսական հարաբերությունները զարգանում են ակտիվորեն, դինամիկ կերպով եւ հենվում են կողմերի միջեւ վստահության վրա:  Այդ մասին Մոսկվայում հայ լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է Ռուսաստանի Դաշնության Տնտեսական զարգացման առաջին փոխնախարար Ալեքսեյ Լիխաչովը:
Նրա խոսքով, 2015-ին Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ ապրանքաշրջանառության    1,6 տոկոսը ֆիզիկական շրջանառություն է եղել, 6,7 տոկոսը` Հայաստանից ներմուծում:  Լիխաչովն ընդգծել է, որ  2016-ին ֆանտաստիկ ցուցանիշներ են արձանագրվել, հունվարին եւ մարտին Հայաստանից ներմուծումը դոլարային արտահայտությամբ աճել է   3,7 տոկոսով, իսկ ապրանքաշրջանառությունն աճել է 20 տոկոսով:
«Հայ ձեռնարկատերերը անհամեմատ ավելի նախաձեռնող էին, քան ռուսականները, բայց որոշ ապրանքներ, որոնք մենք արգելել էինք Թուրքիայից ներմուծել, Հայաստանից Ռուսաստան ներմուծման աճ են արձանագրել: Օրինակ` լոլիկի մատակարարումը առաջին եռամսյակում դոլարով աճել է   558 անգամ, ավելացել է մրգերի մատակարարումը», -նշել է Լիխաչովը, հավելելով, որ Ռուսաստանը Հայաստանում ներդրումների առումով առաջին տեղն է գրավում` 4.24 մլրդ դոլար, իսկ միջոլորտային համագործակցությունն ընթանում է բոլոր ուղղություններով:

Армяно-российские экономические отношения развиваются активно, динамично и опираются на доверии сторон. Об этом в беседе с армянскими журналистами в Москве заявил первый заместитель Министра экономического развития Российской Федерации Алексей Лихачев.
По его совам, в 2015 году  между Арменией и Россией был 1,6 % товарооборота в физическом обороте, 6,7% - импорт из Армении. Лихачев подчеркнул, что в  2016 году зафиксированы фантастические показатели, в январе и в марте в долларовом выражении импорт из Армении вырос на 3,7 %, а товарооборот вырос на 20%.
«Армянские предприниматели оказались на много предприимчивее чем российские, но некоторые товары, которые мы запретили из Турции, зафиксировали рост импорта из Армении в Россию. Например, поставка томатов за первый квартал в долларах выросла 558 раз, увеличилась поставка фруктов», -отметил Лихачев, добавив, что Россия занимает первое место по инвестициям в Армении- $4.24млрд,  и межотраслевое сотрудничество идет по всем направлениям.