Ադրբեջանի ղեկավարությունը վաղուց պետք է հասկանար, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը կարգավորվելու է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման շրջանակներում: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը` «Արմենպրես»-ի խնդրանքով արձագանքելով Բաքվից հնչող հայտարարություններին` ԼՂ հակամարտությունն Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակներում կարգավորելու եւ Փարիզում բարձր մակարդակի հանդիպում կազմակերպելու մասին:
Պարո՛ն Քոչարյան, ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Բաքվից անդադար հնչող հայտարարություններն առ այն, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է կարգավորվի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակներում:
Բավական է անընդմեջ աղավաղել բանակցային գործընթացի էությունը: Ադրբեջանի ղեկավարությունը վաղուց պետք է հասկանար, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը կարգավորվելու է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման եւ Ադրբեջանի՝ ինքնորոշված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ ագրեսիա կիրառելու համար պատասխանատվության շրջանակներում:
Իսկ ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի հայտարարությունը օգոստոսին Փարիզում ամենաբարձր մակարդակով հանդիպման անցկացման վերաբերյալ:
Մենք բարձր ենք գնահատում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի բոլոր համանախագահ երկրների ջանքերը՝ ուղղված ամենաբարձր մակարդակով հանդիպումների կազմակերպմանը: Այդուհանդերձ, առնվազն կոռեկտ չէ, երբ ֆրանսիական կողմի՝ համաձայնեցման փուլում գտնվող առաջարկության մասին բարձրաձայնում է ոչ թե հենց հրավիրող կողմը, այլ հրավիրյալներից մեկը:

YEREVAN. – The Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia, Shavarsh Kocharyan, spoke to Armenpress news agency, and with respect to the Nagorno-Karabakh conflict. Below is the text of this talk.
Mr. Kocharyan, how would you comment on the statements constantly voiced in Baku, that the Nagorno-Karabakh conflict should be resolved within the framework of territorial integrity of Azerbaijan?
It is enough to distort the essence of the negotiation process. It is high time the Azerbaijani leadership understands, that the Nagorno-Karabakh issue will be resolved within the framework of implementation of the right of the people of Nagorno-Karabakh to self-determination and Azerbaijan’s responsibility for the aggression against the self-determined Nagorno-Karabakh Republic.
And how would you comment on the statement of the Foreign Minister of Azerbaijan regarding a meeting on the highest level being held in August in Paris?
We highly value the efforts of all the OSCE Minsk Group Co-Chair countries aimed at organizing  meetings on the highest level. However, to say the least, it is improper, when not France - the inviting side, but one of the invitees voices the French proposal which is still under consideration.