2015 թվականի հունիսի 23-ին Երեւանի Բաղրամյան պողոտայում, Ազատության հրապարակում եւ հարակից տարածքներում ոստիկանության ծառայողների կողմից առերեւույթ բռնության գործադրմամբ զուգորդված պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով` լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու, ուրիշի գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելու կամ վնասելու վերաբերյալ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում իրականացված նախաքննության ընթացքում մեղադրանք է առաջադրվել ոստիկանության աշխատակիցներ՝ ոստիկանության փոխգնդապետ Գ. Դ.-ին եւ ոստիկանության կապիտան Տ. Հ.-ին:
Ոստիկանության փոխգնդապետ Գ. Դ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա 2015 թվականի հունիսի 23-ին խոչընդոտել է լրագրողների մասնագիտական օրինական գործունեությանը, ինչպես նաեւ վնասել է վերջիններիս աշխատանքային գործիք հանդիսացող տեխնիկան՝ պատճառելով խոշոր չափերի գույքային վնաս:
Բացի այդ, ոստիկանության կապիտան Տ. Հ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ վերջինս հիշյալ օրը, իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, խոչընդոտել է լրագրողների մասնագիտական օրինական գործունեությանը:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության հատկապես կարեւոր գործերի քննիչը դատախազի հաստատմամբ որոշում էր կայացրել՝ ոստիկանության հիշյալ ծառայողների պաշտոնավարությունը ժամանակավորապես դադարեցնելու մասին:
Քրեական գործի շրջանակներում իրականացվող քննչական եւ դատավարական գործողությունների արդյունքում կայացված որոշումների մասին կտեղեկացնենք լրացուցիչ:

В ходе расследования, осуществленного Специальной следственной службой Армении (ССС) по поводу превышения полномочий со стороны сил Полиции, применения ими насилия, злоупотребления служебным положением, препятствования журналистам в осуществлении их профессиональной деятельности, намеренного уничтожения или повреждения чужого имущества на проспекте Баграмяна, Площади Свободы и окружающей территории 23 июня 2015 года, предъявлено обвинение 2 офицерам Полиции – подполковнику Г.Д. и капитану Т.А.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе ССС, подполковнику Г.Д. предъявлено обвинение в связи с тем, что он мешал журналистам в осуществлении их профессиональной деятельности 23 июня 2015 года, а также в том, что он повредил технику последних, причинив при этом значительный материальный ущерб.
Кроме того, капитану Полиции Т.А. также предъявлено обвинение в связи с тем, что он мешал журналистам в осуществлении их профессиональной деятельности 23 июня 2015 года.
Напомним, что, по утверждению прокурора, следователь по особо важным делам ССС Армении принял решение о временном отстранении указанных лиц от несения ими службы в рядах Полиции.