Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը պետք է սեպտեմբերի 1–ից լծվեր Ընտրական օրենսգրքով սահմանված վերահսկողական մեխանիզմների տեղադրման աշխատանքներին, սակայն նշված ժամկետին ընդառաջ հայտարարեց ճիշտ հակառակը՝ չեղյալ է հայտարարվել։ Այսինքն, ընդդիմության, իշխանության եւ քաղաքացիական հասարակության միջեւ ամիսներ շարունակ տեւած 4+4+4 ձեւաչափով բանակցությունների արդյունքում ձեռք բերված համաձայնագիրը տապալել է իշխանությունը՝ նշելով, որ լեհական կազմակերպությունը հրաժարվել է զբաղվել մեխանիզմների տեղադրմամբ՝ պատճառաբանելով, որ այդ սեղմ ժամանակահատվածում, մինչեւ խորհրդարանական ընտրություններ չի հասցնելու։ Այժմ իշխանության եւ ընդդիմության միջեւ բանակցություններ են սկսվել այլընտրանքային տարբերակի շուրջ, որն է քվեարկված ցուցակների հրապարակումը, որին իշխանությունը կտրականապես դեմ է եղել։ Թե որքանով է հավանական այս տարբերակի շուրջ համաձայնությունը, NEWS.am–ը զրուցել է Հայ ազգային կոնգրեսի պատգամավոր Արամ Մանուկյանի հետ։
Պարոն Մանուկյան, Ձեր կարծիքով ի՞նչը ստիպեց իշխանությանը տապալել ձեռք բերված համաձայնագրի իրագործումը, որի տակ ստորագրել էր, եւ դրանից հետո ինչի՞ շուրջ կարող են համաձայնության գալ իշխանությունը, ընդդիմությունը եւ քաղաքացիական հասարակությունը։
Ամեն դեպքում, ես պրոցեսը ավարտված չեմ համարում, կան փոխադարձ առաջարկներ, որը միշտ համաձայնեցրել ենք ու համաձայնեցնում ենք քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ։ Անցած փուլի քննարկումների արդյունքում եկել էինք մի լուրջ հաջողության, որի անցումային դրույթը ասում էր՝ համապատասխան ֆինանսական միջոցների չառկայության դեպքում կարող է չեղյալ հայտարարվել որոշումը եւ որեւէ մեկը չի կարող ասել, որ չեն եղել պայմանավորվածություններ, համաձայնություններ համապատասխան ֆինանսական միջոցները գտնելու համար։ Ուստի, ես եզրակացնում եմ, որ իշխանության այս քայլը ոչ թե ֆինանսների բացակայության պատճառով է, դա պարզապես պատրվակ է։ ԿԸՀ ղեկավար Տիգրան Մուկուչյաnի հաղորդումը ֆինանական միջոցների բացակայության պատճառը,որը նախատեսված է օրենքով։ Տեխնիկական միջոցների մասին է խոսում, էդ դեպքում շատ պարզ հարց կարող եմ տալ. փետրվարից այս կողմ ի՞նչ էին անում, հանկարծ օգոստոսին պարզվեց, որ լեհական ֆիրման չի կարող դա իրականացնել, բա հունիսին, հուլիսին ի՞նչ էին ասում։
Անկախ հետագա քննարկումներից՝ իշխանություններից լուրջ պատճառաբանություն պետք է լսենք ձախողելու վերաբերյալ։ Ինչո՞ւ, որովհետեւ այդ բանակցությունները 4–5 ամիս շարունակ չեն ընթացել միայն Կոնգրեսի հետ, քաղաքական ուժերի հետ է ընթացել եւ շուրջ 300 ՀԿ–ների հետ, որոնց անվանեցինք քաղաքացիական հասարակություն։ Բացի դա, բանակցություններին աջակցել են եւ շատ ակտիվ խաղացող են եղել Եվրոմիությունը, ՄԱԿ–ը, ԱՄՆ դեսպանությունը եւ բոլոր այն դեսպանատները որոնք աջակցեցին այս գործընթացին։ Եթե վաղը, մյուս օրը իշխանությունը հայտարարի, որ պրոցեսը համարում է վերջնական ձախողված, ապա նշածս խաղացողներին իր հիմնական բացատրությունները պետք է տա, որը շատ դժվար է լինելու։ Մասնավորապես, Եվրամիությունը արել է անհնարինը՝ աջակցելով Հայաստանում նորմալ ընտրությունների կայացմանը։ Այդ մարդկանց, կազմակերպություններին պետք է ասի՝ ի՞նչ է արել, որ ջնջել է ամեն ինչը եւ գնացել հին օրենքով։ Նշածս կառույցների հետ դեռ աշխատելու է ընտրություններից առաջ եւ հետո։ Հարկավոր է լուրջ բացատրություն, թե ինչ տեղի ունեցավ, եւ երկրորդ՝ եթե սա մերժում ես, ի՞նչ ես առաջարկում։
Միայն լեհակա՞ն կազմակերպության հետ են եղել բանակցությունները, ընդդիմությունը ի՞նչ դեր է ունեցել այս գործում, այլ ընկերությունների դիմելու առաջարկներ արե՞լ է։
Մենք չէինք կարող դիմել այլ կազմապերպությունների, մեր իրավասության մեջ չէր մտնում դա։ Բայց քննարկումների մեջ եղել են միջանկյալ տարբերակներ։ Օրինակ, որ իրենք ասում են՝ տաս մատը չէինք հասցնում, ասել ենք՝ ի՞նչ եք առաջարկում, ասել են՝ երկու մատը։ Մենք էլ ասել ենք, եթե տաս մատը չի լինում, արդյունքում զրո է ստացվելու, համաձայնել ենք դրան։ Հետո մի որոշ ժամանակ անց ասում են՝ երկու մատն էլ չի լինում։ Եթե իշխանության հնարավարությունները ներում է, որ ասի՝ ոչ մի ժողովրդավարություն, ոչ մի բարեփոխված օրենք եւ այլն, շատ լավ սա էլ է դիրքորոշում։ Այդ դեպքում թող գնա բացատրի Եվրամիությանը, ԱՄՆ–ին, Վենետիկին, որ մերժում է այդ ամենը։
Տեսականորեն չեմ բացառում, որ լեհական կազմակերպությունը կարող է հրաժարվել կամ իշխանությունն այնպես է արել, որ հրաժարվեն, բայց փոխարենը իշխանությունը այլ բան պիտի առաջարկի։ Եւ մենք ասել ենք՝ եթե սա չի լինում, ապա ինչ եք համարժեք առաջարկում։
Հիմա քննարկվում է քվեարկված ցուցակները հրապարակելու հարցը, ինչին իշխանությունը դեմ է եղել՝ հիմնավորելով, որ դա ընտրողի իրավունքի գաղտնիության, ՀՀ Սահմանադրական դատարանի որոշմանը եւ Վենետիկի հանձնաժողովի դիրքորոշմանը հակասում է։ Որքանո՞վ եք հավանական համարում, որ այս տարբերակը կիրագործի իշխանությունը, հաշվի առնելով, որ տապալեց այն տարբերակը, որին ստորագրությամբ հաստատեց՝ դեմ չէ։
Քննարկումները շարունակվում են, ե´ւ քաղաքացիական հասարակությունը, ե´ւ կուսակցությունները շարունակում են այդ ուղղությամբ աշխատանքները։ Քննադատում ենք իշխանություններին այս փուլի այսպիսի ավարտի համար, բայց ձեռքներս չենք լվանում։ Այս պահին քվեարկված ցուցակների հրապարակման հարցն է քննարկվում եւ ոչ միայն հրապարակման, այլ ստորագրված ցուցակների պատճենած հրապարակման։ Բացի հրապարակումից պետք է ընդլայնվի ու հստակեցվի քրեական հետապնդման, իրավական պատասխանատվության հարցերը։
Մենք միշտ ասել ենք՝ ցուցակների հրապարակումը մեր ուզածն է, եւ էս դեպքում որպես կոմպենսացիա, կարող է դա առաջարկի։ Հայաստանի իշխանության վիճակը ծանր է, ջարդված ու փշրված է, եւ դրսում, եւ երկրի ներսում վստահություն չունի, ինչը նշանակում է, որ չի կարող քայլերի չգնալ։ Եթե քվեարկված ցուցակների հրապարակումն էլ տապալեն իշխանությունը, ինքը կհայտնվի փակուղում։ Տապալման դեպքում կարող է մի երկու հոգի մարաղ մտած հրճվեն, որ իզուր էին քննարկումները, բայց մենք ազնիվ ենք քաղաքացու առջեւ, մենք արել ենք առավելագույնը, որ ժողովրդավարական ընտրական օրենսգիրք ունենանք։ Մենք մի անգամ էլ կապացուցենք ժողովրդին, որ իշխանությունը գող է, սուտասան եւ գցող, այդ դեպքում այլ ադեկվատ քայլեր կլինեն։
Ընտրախախտումների դեմ պայքարի համար քվեարկված ցուցակների հրապարակումը համարժե՞ք կանխող գործիք է 4+4+4 ձեւաչափով ընդունված մեխանիզմին։
Եթե մի քանի գործիքից բաղկացած մեխանիզմ է գործում, էֆեկտը շատ է, չկա որեւէ միջոց, որոմ միայն հանարավոր է կանխել կեղծիքները։ Չորս կետը մեզ համար համակարգ էր, որը մեկը մյուսին լրացնում էր՝ նկարահանում, ցուցակների մաքրում, հրապարակում ու մատնահետքով նույնականացում, սա համալիր է։ Հիմա, եթե մենք հասնենք այն բանին, որ ցուցակների հրապարակումը ստորագրություններով ամբողջական լինի օնլայն նկարահանմամբ եւ բողոքարկման մեխանիզմով, կեղծիքների հնարավարությունը նվազում է։ Անշուշտ, մեզ համար թիվ մեկ հարցը եղել է քվեարկված ցուցակների հրապարակումը, ընսհանրապես ընդդիմության, ինչպես նաեւ քաղաքացիական հասարակության համար այն թիվ մեկ պահանջն է արդեն 15 տարի։

ЦИК Армении должен был с 1 сентября приступить к работам по внедрению контрольных механизмов, предусмотренных Избирательным кодексом, однако к указанному сроку заявил прямо противоположное, объявив договоренности недействительным. То есть, договоренности, достигнутые в результате переговоров между оппозицией, властями и гражданским обществом, сорвали власти, заявив, что польская компания отказалась заняться установкой механизмов, обосновав это тем, что не успеет сделать это до парламентских выборов.
Сейчас между представителями власти и оппозиции начались переговоры вокруг альтернативного варианта, речь идет об обнародовании списков проголосовавших избирателей, хотя по этому вопросу власти ранее выступали категорически против. Насколько велика вероятность того, что этот вариант будет принят? Вокруг этой темы и состоялась беседа  корреспондента Новости Армении – NEWS.am с депутатом  от Армянского национального конгресса Арамом Манукяном.
На ваш взгляд, что вынудило власти сорвать реализацию достигнутого соглашения, под которым она же подписалась? И вокруг чего после этого могут прийти к согласию власть, оппозиция и гражданское общество?
В любом случае я не считаю процесс завершенным, есть предложения, которые мы всегда согласовывали и согласовываем с представителями гражданского общества.  В результате обсуждений, проведенных на предыдущих этапах, мы достигли серьезных успехов. Согласно переходному положению, в случае отсутствия соответствующих финансовых средств решение может быть объявлено недействительным и никто не может сказать, что не было договоренностей, соглашений для поиска соответствующих финансовых средств. Я думаю, что этот шаг властей связан не с отсутствием финансов, это просто предлог.
Руководитель ЦИК Тигран Мукучян называет причину отсутствия финансовых средств, что предусмотрено законом. Говорит о технических средствах, тогда я задаю очень простой вопрос: а что они делали с февраля по сей день, и вдруг в августе выяснилось, что польская фирма не может это осуществить? А что они делали в июне, июле?
Независимо от будущих обсуждений, власти должны назвать серьезную причину срыва процесса. Почему? Потому что эти переговоры продолжались в течение 4-5 месяцев не только с Конгрессом, они проходили с разными политическими силами и примерно 300 общественными организациями. Кроме этого, переговорам содействовали Евросоюз, ООН, посольство США и другие посольства.
Если завтра, послезавтра власти объявят об окончательном срыве процесса, то они должны дать объяснение всем тем, кого я указал, что сделать будет очень трудно. И второе – если ты отказываешься от этого варианта, то что нового предлагаешь?
А переговоры шли только с польской компанией? Какую роль сыграла оппозиция в этом деле, делала ли она какие-то предложения другим организациям?
Мы этого не могли сделать, поскольку это не входит  в нашу компетенцию. Но в обсуждениях были промежуточные варианты. Например, когда они говорят, что не успевали обеспечить снятие и идентификацию отпечатков десяти пальцев, мы спросили: что предлагаете? Они ответили – два пальца. Мы же сказали, что без десяти пальцев результат будет нулевым, они согласились с этим.  Уже потом, через некоторое время, они же  говорят – не получается и с двумя пальцами. Если возможности властей позволяют им заявлять: никакой демократии, никакого реформированного закона, очень хорошо, это тоже позиция. В этом случае, пусть объяснят Евросоюзу, США, Венецианской комиссии, что отвергают все это.
Теоретически не исключаю, что польская организация могла отказаться или власть сделала так, чтоб она отказалась, но взамен власть должна предложить что-то другое.
Сейчас обсуждается вопрос обнародования списков проголосовавших избирателей, чему ранее власть противилась. Насколько вы считаете вероятным, что власть осуществит этот вариант?
Обсуждения продолжаются, и гражданское общество, и партии продолжают работы в этом направлении. Мы критикуем власть за подобные действия, но сами не умываем руки. Сейчас обсуждается вопрос обнародования списков проголосовавших избирателей. Кроме этого должны быть еще и расширены и уточнены вопросы   уголовного преследования,  юридической ответственности.
Мы всегда говорили, что процесс обнародования списков – это то, чего мы хотим. И в данном  случае в качестве компенсации может быть предложено именно это. Состояние власти Армении тяжелое, ей не доверяют ни внутри страны, ни за ее пределами. А это означает,  что она не может не идти на определенные шаги. Если власть провалит и вопрос обнародования списков проголосовавших избирателей, она просто окажется в тупике. В случае провала может человека 2-3 обрадуются, мол, зря проводились обсуждения, но мы честны перед гражданином. Мы сделали максимальное для того, чтобы иметь демократический ИК.
Обнародование списков проголосовавших – это средство предупреждения избирательных нарушений, равноценное механизму принятому в формате 4+4+4?
Если действует механизм, состоящий из нескольких инструментов, то эффект большой. Для нас системой были 4 пункта, которые дополняли друг друга: съемка, «чистка» списков, опубликование и идентификация по отпечаткам пальцев, это комплекс. Сейчас, если мы добьемся того, чтобы обнародование списков с подписями было бы полноценным с онлайн-съемками  и механизмами обжалования, то вероятность фальсификаций будет снижена.