Գերմանական Deutsche Welle մեդիակորպորացիան Անկարայի դատարանում դատի է տվել Թուրքիայի կառավարությանը` պահանջելով հրապարակել երիտասարդության եւ սպորտի հարցերով նախարարի` նախկինում առգրավված հարցազրույցը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը` վկայակոչելով կոնցերնի հայտարարությունը:
«Այդ գործողությունները ոչ մի ընդհանուր բան չունեն իրավական պետության նորմերի եւ ժողովրդավարության հետ:  Իրավական գործողությունների օգնությամբ մենք թուրքական կողմին կոչ ենք անում անմիջապես հրապարակել մեր նյութը», - հայտնել է Deutsche Welle-ի ղեկավար Պետեր Լիմբուրգը:
Ավելի վաղ սպորտի նախարարությունը կորպորացիայից առգրավել էր գերատեսչության ղեկավար Ակիֆ Չահատայ Կիլիչի հետ հարցազրույցի ձայնագրությունը: Գերմանական ԶԼՄ-ների տվյալներով, նախարարին դուր չեն եկել թղթակցի հարցերը, այդ թվում` թուրքական հասարակությունում կանանց դերի վերաբերյալ:

Германская медиакорпорация Deutsche Welle подала в суд Анкары иск к правительству Турции с требованием опубликовать ранее изъятое интервью министра по делам молодежи и спорта, передает ТАСС со ссылкой на заявление концерна.
«Эти действия не имеют ничего общего с нормами правового государства и с демократией. При помощи правовых действий мы призываем турецкую сторону незамедлительно опубликовать наш материал», - сказал глава Deutsche Welle Петер Лимбург.
Ранее министерство спорта изъяло у корпорации запись интервью с главой ведомства Акифом Чагатаем Кылычем. По данным германского СМИ, министру не понравились вопросы корреспондента, в том числи о роли женщин в турецком обществе.