2017-ից սկսած ՌԴ Գոխրանն ուզում է ալմաստն ուղիղ Հայաստանին վաճառել։ Այս մասին NEWS.am –ի թղթակցին ասել է Գոխրանի (Թանկարժեք մետաղների ու քարերի պետական հիմնադրամի ձեւավորման հարցերով պետհաստատություն) ղեկավար Անդրեյ Յուրինը։
2013-ին կնքված միջպետական համաձայնագրին համապատասխան Ռուսաստանը Հայաստան ալմաստ է արտահանում առանց արտահանման մաքսատուրքերի, բայց «Ալմազյուվելիրէքսպորտ» պետական ձեռնարկության միջոցով։ «Օրենսդրությունը մեզ թույլ է տալիս աշխատել նաեւ առանց միջնորդների։ Հետեւաբար մենք կկարողանանք ավելի շատ հաշվի առնել մեր գործընկերների պահանջները»,- նկատեց ՅՈւրին։
Նշենք, որ հղկված ալմաստների արտահանումը (ներմուծվող հումքի հիման վրա) Հայաստանի արտահանման հիմնական հոդվածներից մեկն է։ 2016-ի առաջին կիսամյակին ադամանդները դարձել են հանրապետության արտահանման հոդվածներից 6-րդը ըստ արժեքի (45 մլն դոլար)։

С 2017 г Гохран РФ хочет продавать в Армению алмазы напрямую. Об этом заявил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am глава Гохрана (Госучреждение по формированию Госфонда драгметаллов и камней) Минфина РФ Андрей Юрин.
В соответствии с межгосударственным соглашением от 2013 г Россия вывозит алмазы в Армению без экспортной пошлины, но через госпредприятие «Алмазювелирэкспорт».  «Законодательство позволяет нам работать и напрямую. А значит, мы сможем больше учитывать специфику потребностей наших партнёров», - заметил Юрин.
Отметим, вывоз огранённых алмазов (на основе импортных сырьевых) – одна  из крупнейших статей экспорта Армении. В I полугодии 2016 г бриллианты стали 6-й по стоимости экспортной статьёй республики ($45 млн).