Սփյուռքի տարբեր ներկայացուցիչներ առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ դիտորդական առաքելություն են իրականացնելու Հայաստանում: Այս մասին այսօր` դեկտեմբերի 5-ին, «Արդարություն Հայաստանում» նախաձեռնության վերաբերյալ մամուլի ասուլիսի ժամանակ նման կարծիք հայտնեց կանադահայ դերասանուհի և պրոդյուսեր Արսինե Խանջյանը:
«Սփյուռքում այժմ մի քանի կազմակերպված խումբ է գործում տարբեր երկրներում, որոնք աշխատանքներ են տանում ցանկացողների հետ, որպեսզի ապրիլին նրանք արդեն պատրաստ լինեն դիտորդական աշխատանքներ կատարելու եւ երկրի օգուտ տալու համար»,- ասաց Արսինե Խանջյանը:
Կանադահայ դերասանուհին հիշեցրեց, որ իրենց նախաձեռնության նպատակն է օգնել Հայաստանին, որը գտնվում է ոչ այնքան լավ վիճակում. Մարդու իրավունքների ոտնահարումները, արդարադատության բացակայությունը, արտագաղթը մեծ մտահոգություն են առաջացրել նաեւ Սփյուռքում, որի ներկայացուցիչներն էլ որոշել են նման նախաձեռնությամբ հանդես գալ:

Представители разных общин армянской диаспоры осуществят миссию по наблюдению во время предстоящих парламентских выборов в Армении. С таким заявлением во время пресс-конференции, посвященной инициативе «Справедливость в Армении», 5 декабря выступила канадская актриса армянского происхождения Арсине Ханджян.
«В разных странах действует несколько организованных групп, которые ведут соответствующие работы с желающими принять участие в этом процессе, чтобы в апреле они были готовы к осуществлению наблюдательской миссии и принесли пользу стране», - сказала Ханджян.
Она отметила, что цель их инициативы – помощь Армении, которая пребывает не в очень хорошем положении. «Нарушения прав человека, отсутствие правосудия, эмиграция вызывают большую обеспокоенность и у представителей диаспоры, которые и решили выступить с подобной инициативой», - отметила канадка.