2016-ին «Գազպրոմ»-ի մասնաբաժինը եվրոպական շուկայում հասել է ռեկորդային 34 տոկոսի։ Այս մասին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին հայտնել է ընկերության ղեկավար Ալեքսեյ Միլլերը, հաղորդում է «Ինտերֆաքս»-ը։
Նրա խոսքով՝ ընկերությանը հաջողվել է հասնել գազի ռեկորդային մատակարարումների արտասահմանում։ Մասնավորապես 2016-ին աճը կազմել է 12,5 տոկոս՝ 180 մլրդ խորանարդ մետր գազից քիչ պակաս։
«Այսպիսով, մեկ տարում եվրապական շուկայում «Գազպրոմ»-ի մասնաբաժինն ավելացել է 3 տոկոսային կետով եւ կազմել 34 տոկոս», -ընդգծել է Միլլերը։

Доля «Газпрома» на европейском рынке в 2016 году выросла до рекордных 34%. Об этом сообщил российскому президенту Владимиру Путину глава компании Алексей Миллер, передает Интерфакс.
По его словам, компании удалось достичь рекордных поставок газа в дальнее зарубежье. В частности, в 2016 году прирост составил 12,5% — чуть меньше 180 млрд кубометров газа.
«Таким образом, за один год доля «Газпрома» на европейском рынке возросла на 3 (процентных пункта) и составила 34%», — подчеркнул Миллер.
Глава «Газпрома» также сообщил, что поставки газа на внутренний рынок выросли 2,3%, а поставки для населения — на 5,7%.