Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը շնորհավորական ուղերձ է հղել Դոնալդ Թրամփին՝ ԱՄՆ նախագահի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ: Այս մասին հաղորդում է Վատիկանի ռադիոն:
«Մինչ մեր մարդկային ընտանիքը տառապում է մարդասիրական լուրջ ճգնաժամերից, որոնք հեռատես եւ միացյալ քաղաքական պատասխաններ են պահանջում, խնդրում եմ, որպեսզի Դուք որոշումներ ընդունելիս ղեկավարվեք հարուստ հոգեւոր եւ էթիկական արժեքներով, որոնք ձեւավորել են ամերիկյան ժողովրդի պատմության ընթացքում»,- գրել է Ֆրանցիսկոս պապը:
Նա մաղթել է, որպեսզի Դոնալդ Թրամփի ղեկավարությամբ Ամերիկայի բարգավաճումը չափվի «առաջին հերթին աղքատների, մերժվածների ու կարիքավորների մասին հոգատարությամբ, որոնք, Ղազարոսի նման, սպասում են մեր դռների առջեւ»:

Папа Римский  Франциск направил поздравительное послание Дональду Трампу по случаю его вступления в должность президента Соединённых Штатов Америки, сообщает Радио Ватикана.
«В то время, когда наша человеческая семья страдает от серьёзных гуманитарных кризисов, требующих дальновидных и объединённых политических ответов, я прошу, чтобы Ваши решения руководствовались богатыми духовными и этическими ценностями, которые формировали историю американского народа и приверженность страны продвижению человеческого достоинства и свободы во всём мире», - написал Святейший Отец 45-му американскому президенту.
Папа Франциск выразил пожелание, чтобы под руководством Дональда Трампа процветание Америки измерялось «прежде всего заботой о бедных, отверженных и нуждающихся, которые, подобно Лазарю, ждут перед нашими дверями».