ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի որոշումը Թրանսխաղաղօվկիանոսյան գործընկերությունից երկրի դուրս գալու մասին, չի համապատասխանում ամերիկացիների շահերին ու հանգեցնելու է Չինաստանի տնտեսական հզորության աճին, համարում է հանրապետական սենատոր Ջոն Մաքքեյնը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
Գործընկերությունից ԱՄՆ դուրս գալու մասին հրամանագիրը Թրամփը նախօրեին էր ստորագրել։
«Ես զրուցել եմ ասիական երկրների առաջնորդների հետ, ու նրանք բոլորն ասել են, որ դա կմաքրի դաշտը Չինաստանի համար։ Իմ կարծիքով դա լավ չէ ԱՄՆ-ի համար»,- ասել է Մաքքեյնը CBS հեռուստաալիքին։
Սենատորի խոսքով ԱՄՆ-ն իր որոշումով «հետքայլ» է անում, մինչդեռ համաշխարհային տնտեսության 60 տոկոսը արդեն կենտրոնացած է Ասիական խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում։ Այդ կապակցությամբ Մաքքեյնը կործանարար է անվանել Թրամփի որոշումը, որը հանգեցնելու է Չինաստանի տնտեսական գերազանցությանը։
Թրանսխաղաղօվկիանոսյան գործընկերության մասին համաձայնագիրը, որը պատրաստվել է ԱՄՆ ղեկավարությամբ, ստորագրվել է 2016-ի փետրվարին՝ 12 երկրների հետ յոթ տարվա բանակցությունների արդյունքներով ու ենթադրում էր ազատ առեւտրի լայն գոտու ստեղծում Ասիական Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում։ Սակայն Կոնգրեսը այդպես էլ չէր վավերացրել փաստաթուղթը, դրա համար էլ այն ուժի մեջ չէր մտել։ Թրամփը խոստացել էր պաշտոնը ստանձնելուց հետո նախաձեռնել համաձայնագրից երկրի դուրս գալը։

Решение президента США Дональда Трампа о выходе страны из соглашения по Транстихоокеанскому партнерству не отвечает американским интересам и приведет к усилению экономической мощи Китая, считает сенатор-республиканец Джон Маккейн, передает РИА Новости
Указ о выходе США из ТТП Трамп подписал накануне.
«Я разговаривал с лидерами азиатских стран, и все они сказали, что это очистит поле для Китая. По-моему, это нехорошо для США», — сказал Маккейн во вторник в интервью телеканалу CBS.
По словам сенатора, США своим решением делают «шаг назад», в то время как 60% мировой экономики уже сосредоточено в Азиатско-Тихоокеанском регионе. В связи с этим Маккейн назвал «губительным» решение Трампа, которое приведет к экономическому доминированию Китая.
Соглашение о Транстихоокеанском партнерстве, готовившееся под руководством США, было подписано в феврале 2016 года по итогам семи лет переговоров представителями 12 стран и подразумевало создание широкой зоны свободной торговли в Азиатско-Тихоокеанском регионе. Администрация президента США Барака Обамы (2009-2017) рассматривала это соглашение как одну из главных мер в экономическом противостоянии с Китаем, который не стал участником ТТП. Однако конгресс США так и не ратифицировал документ, поэтому он не вступил в силу. Трамп ранее обещал инициировать выход его страны из соглашения сразу же после вступления в должность.