Հունվարի 25-ին Փարիզում Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Միկաել Ժանի հետ։
Հանդիպումը, որին մասնակցում էին Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գործադիր տնօրենը եւ քարտուղարության գլխավոր պատասխանատուները, նվիրված էր 2018թ. Հայաստանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի նախապատրաստական աշխատանքների մեկնարկին։
Էդվարդ Նալբանդյանը Միկաել Ժանին տեղեկացրեց, որ Հայաստանում ամենայն պատասխանատվությամբ են մոտենում Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովը հյուրընկալելու հանձնառությանը, եւ այդ հարցը ներառված էր դեկտեմբերին կայացած ՀՀ Նախագահին կից Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստի օրակարգում, որի արդյունքներով պետության ղեկավարը հանձնարարեց ստեղծել գագաթաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողով։
Զրուցակիցները քննարկեցին գագաթաժողովի անցկացման հնարավոր ժամկետները, հանգամանալից անդրադարձ կատարեցին գագաթաժողովի բովանդակային եւ կազմակերպչական բազմաթիվ հարցերի։
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Միկաել Ժանը պայմանավորվածություն ձեռք բերեցին առաջիկայում Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթաժողովի նախապատրաստական խմբի Երեւան առաջին առաքելության այցի մասին։
Հանդիպմանն անդրադարձ արվեց անցյալ նոյեմբերին Անտանանարիվուում կայացած Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի արդյունքներին, ընդունված որոշումների իրագործման ընթացքին, մտքեր փոխանակվեցին ՖՄԿ գործունեության տարբեր ուղղությունների շուրջ։

Armenian FM Edward Nalbandian met with the Secretary General of the International Organisation of La Francophonie (OIF), Michaëlle Jean, in Paris on Wednesday.
The meeting, which was attended by the Executive Director of OIF and persons in charge of the Secretariat, was dedicated to the launch of the preparation work ahead of the La Francophonie summit to be held in Yerevan in 2018.
Nalbandian informed Ms Jean that Armenia approaches the commitment to host the La Francophone summit in Armenia with great responsibility, this issue having been put on the agenda of the session of the National Security Council adjunct to the Armenian President, which was held in December. Consequently, the head of the state instructed to set up an interagency commission coordinating the preparation work of the summit.
The interlocutors also discussed the possible terms for holding the summit, referring to various substantial and organizational issues.
Furthermore, Nalbadian and Ms Jean agreed on the first visit of the OIF summit preparation group mission to Yerevan.
At the meeting, reference was also made to the results of the OIF summit in Antananarivo last year and the process of implementing the adopted decisions. Apart from this, views were exchanged on different direction of the OIF activity.