Էստոնիայի Տապա քաղաքում ռուսական սահմանից հարյուր կմ հեռավորության վրա հանդիսավոր նշել են բրիտանական գումարտակի ժամանումը էստոնական բազա, հայտնում է BBC–ն։
Տապայում տեղակայվել են 800 բրիտանացի ու 200 ֆրանսիացի զինծառայողներ՝ ՆԱՏՕ-ի «ռուսական» ֆլանգի ամրապնդման շրջանակում։ Դա դաշնակիցների չորս գումարտակներից մեկն է, որոնք տեղակայվելու են Բալթյան երկրներում ու Լեհաստանում։
Արարողության ժամանակ Էստոնիայի նախագահ Քերսթի Կալյուլայդը, Էստոնիայի ու Բրիտանիայի պաշտպանության նախարարներ Մարգուս Ցախկնան ու Մայքլ Ֆելոնը ասում էին, որ բրիտանական ու մյուս գումարտակների տեղակայումը ՆԱՏՕ-ի արեւելյան անդամների տարածքում կծառայի դաշինքի ներսում միասնության զգացմունքի ու դրա անվտանգույթան ամրապնդմանը։ «Սա նաեւ ցույց է տալիս, որ չնայած մենք դուրս ենք գալիս ԵՄ-ից, մենք շարունակում ենք հոգ տանել եվրոպական մայրցամաքի անվտանգության մասին»,- ասել է Ֆելոնը։
Մարգուս Ցախկնան էլ իր հերթին ասել է, որ արեւելյան սահմաններին չորս գումարտակ տեղակայելու մասին որոշումը ՆԱՏՕ-ն կայացրել է «Ուկրաինայում ՌՈւսաստանի ագրեսիվ գործողությունների պատճառով»։

В эстонском городке Тапа в сотне километров от российской границы в четверг торжественно отметили прибытие британского батальона на местную базу эстонской армии, передает BBC.
800 британских и 200 французских военнослужащих размещены в Тапа в рамках укрепления «российского» фланга НАТО. Это один из четырёх батальонов союзников, размещённых в странах Балтии и Польше.
В речах на церемонии и президент Эстонии Керсти Кальюлайд, и министры обороны Эстонии и Британии Маргус Цахкна и Майкл Фэллон говорили, что появление британского и других батальонов на территории восточноевропейских членов НАТО послужит укреплению чувства единства внутри альянса и его безопасности. «Это самое большое за многие годы британское подразделение, размещённое в Восточной Европе, и его отправка демонстрирует, что мы верны НАТО - мы возглавляем подразделение здесь, в Эстонии, - сказал BBC Майкл Фэллон. - А кроме того, это показывает, что, хоть мы и выходим из Евросоюза, мы продолжаем заботиться о безопасности на европейском континенте».
Министр обороны Эстонии Маргус Цахкна заявил на пресс-конференции после церемонии и парада, что решение о размещении четырёх батальонов на восточном фланге альянс принял «в результате агрессивных действий России в Украине».