Համայքների խոշորացումը չպետք է վնասի ազգային փոքրամասնությունների մշակութային իրավունքներին: Այս մասին մայիսի 20-ին ՀՀ խորհրդարանի նիստի ժամանակ հայտարարել է իշխող Հայաստանի հանրապետական կուսակցության պատգամավոր, ասորի համայնքի ներկայացուցիչ Արսեն Միխայլովը: Դիմելով Տարածքային կառավարման հանձնաժողովի նախագահի թեկնածու Վարդեւան Գրիգորյանին` Միխայլովը նշել է, որ համայնքների խոշորացումը չպետք է առնչվի ազգային փոքրամասնությունների բնակավայրերին:
«Մեր համայնքների իրավունքները, որոշումներ ընդունելու նրանց հնարավորությունը չպետք է հօդս ցնդեն խոշորացման ժամանակ», - հայտարարել է Միխայլովը:
Գրիգորյանը պատասխանել է, որ ցանկացած վարչական բարեփոխման դեպքում ոչ հայերի պահանջներին անհրաժեշտ ուշադրություն կդարձվի:
Խորհրդարանի փոխխոսնակ, ծագումով հույն Էդուարդ Շարմազանովը նկատել է, որ Լոռու մարզում, ինչպես Հայաստանում առհասարակ, հույներն իրենց զգացել են ինչպես տանը: Վարչական հարցերն այստեղ չեն խանգարել:
«Մադան հունական գյուղը` Ալավերդիից մի քանի կիլոմետր հեռավորությամբ, հետո ձուլվեց նրա հետ: Բայց մեր համայնքի կյանքը դրանից չի տուժել, եւ մեզ նախկինի պես լավ էին վերաբերվում: Մենք պետք է անենք ամեն ինչ,որ մեր ազգային փոքրամասնությունների համայնքների բնակիչների` եզդիների, քրդերի, ասորիների, ռուսների, հրեաների, հույների...էլ ու՞մ չնշեցի: Մի խոսքով, նրանց բոլորի համար Հայաստանը հարազատ լինի: Եւ ես վստահ եմ, այդպես էլ կա: Ճի՞շտ է , պարոն Միխայլով: Դե ահա»:

Укрупнение муниципалитетов не должно навредить культурным правам нацменьшинств. Об этом заявил на заседании парламента Армении 20 мая депутат от правящей Республиканской партии Армении, представитель ассирийской общины Арсен Михайлов. Обращаясь к депутату Вардевану Григоряну, выдвинутому кандидатом в председатели комиссии по вопросам территориального управления, Михайлов отметил, что укрупнение общин не должны затрагивать населённые пункты нацменьшинств.
«Права наших общин, их возможность принятия решений не должны раствориться  при укрупнении», - заявил Михайлов.
На это Григорян заметил, что при любой административной реформе потребностям не армян будет уделено надлежащее внимание.
Слово взял и вице-спикер парламента, грек по происхождению Эруард Шармазанов. Он отметил, что в Лорийской области, как и в остальной Армении, греки всегда чувствовали себя как дома. Административные вопросы здесь никак не мешали.
«Греческое село Мадан, в нескольких километрах от Алаверди, потом с ним слилось. Но жизнь нашей общины от этого не пострадала, и к нам относились по-прежнему хорошо. Мы должны делать всё, чтобы для жителей всех наших национальных общин – езидской, курдской, ассирийской, русской, еврейской, греческой… Кого я ещё не назвал? В общем, чтобы для всех них Армения была родиной. И я уверен, так и есть. Правда, господин Михайлов? Ну вот».