Եվրահանձնաժողովը որոշել է 2,42 մլրդ եվրոյով տուգանել ամերիկյան Google կորպորացիային՝ Եվրամիության հակամենաշնորհային օրենքները խախտելու համար։ Այս մասին ասվել է երեքշաբթի Բրյուսելում տարածված Եվրահանձնաժողովի հայտարարությունում, փոխանցում է «ՏԱՍՍ»-ը։
Ըստ Եվրահանձնաժողովի՝ ընկերությունը չարաշահում է շուկայում իր գերիշխող դիրքը՝ որպես որոնողական համակարգ ապօրինաբար առավելություն տալով Google –ի այլ արտադրանքներին։
Google-ում հայտարարել են, որ ընկերությունը կարող է որոշումը բողոքարկել Եվրոպական դատարանում։
Եվրահանձնաժողովը տուգանել է Alphabet հոլդինգին, որտեղ ներառված է Google-ը։ Ընկերությունը 90 օրվա ընթացքում պետք է դադարեցնի խախտումները, հակառակ պարագայում Եվրահանձնաժողովը լրացուցիչ տուգանքներ կսահմանի։

The European Commission has fined Google €2.42 billion for breaching EU antitrust rules. Google has abused its market dominance as a search engine by giving an illegal advantage to another Google product, its comparison shopping service.
The company must now end the conduct within 90 days or face penalty payments of up to 5% of the average daily worldwide turnover of Alphabet, Google's parent company.
In turn, Google senior vice president and general counsel Kent Walker said Google “respectfully disagrees” with these conclusions and will review the decision as it considers an appeal.