Անցած տարվա ապրիլյան էսկալացիան ցույց է տվել, որ այսօր խրամատներում հայ զինծառայողը պատրաստ է ամեն ինչի։ Այս մասին վստահեցնում է Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետի համեստ շրջանավարտ, ապրիլյան էսկալացիայի մասնակից Սարգիս Խաչատրյանը, որը բուհի 20 այլ շրջանավարտների հետ միասին հուլիսի 3-ին ստացել է դիպլոմ  ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի ձեռքից։
24-ամյա պայմանագրային զինծառայողը Շիրակի մարզի Արթիկ քաղաքից է։ «Արդեն 5 տարի է ծառայում եմ Քարվաճառում, մասնակցել եմ քառօրյա պատերազմին։ Այդ օրերին Թալիշ գյուղում եմ գտնվել։ Մեր մարտական խնդիրն է հակառակորդին հետ շպրտել ելման դիրքեր»,- շեշտել է Սարգիսը։
Այն հարցին, թե ինչու է նա որոշել պայմանագրային զինծառայող դառնալ, Սարգիսը պատասխանեց, որ դա իրեն է փոխանցվել ժառանգաբար՝ եւ պապը, եւ հայրը զինվորականներ են ։ «Իսկ ես շարունակում եմ նրանց գործը»,- հպարտորեն ասում է Սարգիսը։ Ապրիլյան իրադարձությունների հերոսները՝ կամավորական Հրաչ Մուրադյանը, պայմանագրային զինծառայողներ՝ Վրեժ Սարգսյանը, Հարություն Աբրահամյանը, Արգիշտի Գաբոյանը եղել են Սարգիսի մարտական ընկերները։

Апрельская эскалация прошлого года показала, что армянский военнослужащий в окопах сегодня готов ко всему. Об этом утверждает скромный выпускник Юридического факультета Армянского государственного педагогического университета имени Хачатура Абовяна, участник апрельской четырехдневной эскалации в зоне карабахского конфликта Саркис Хачатрян, который вместе с 20 другими выпускниками вуза 3 июля получил диплом из рук президента Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакяна.
24-летний военнослужащий контрактной службы из города Артик Ширакской области Армении. «На протяжении уже 5 лет служу в Карвачаре, участвовал в апрельской четырехдневной войне. В эти дни я находился в селе Талыш. Наша боевая задача – отбросить противника к исходным позициям», - подчеркивает Саркис.
На вопрос, почему он решил стать военнослужащим контрактной службы, Саркис рассказал, что это передалось ему генетически: и дед, и отец военные. «А я продолжаю их дело», - гордо заявляет Саркис. Герои апрельских событий прошлого года - доброволец Грач Мурадян, военнослужащие контрактной службы Вреж Саркисян, Арутюн Абрамян, Аргишти Габоян - были боевыми друзьями Саркиса.