Ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո հայկական կողմի սկզբունքային դիրքորոշումների մեջ որեւէ նոր մոտեցում չկա: Այս մասին «Արմենիա» հեռուստաընկերության «Ռ-էվելյուցիա» հաղորդման ընթացքում հայտարարել է նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Դիրքորոշումների մեջ փոփոխություն՝ գոնե հայկական դիրքորոշման մեջ, ես չեմ ենթադրում։ Ինչ վերաբերում է զիջումներին, վերջին 20 տարիների ընթացքում մենք որեւէ կերպ, որեւէ տեղ, որեւէ ձեւով չենք խոսել զիջումների մասին։ Մենք մշտապես խոսել ենք եւ հիմա էլ շարունակում ենք խոսել խնդրի լուծման փոխզիջումային տարբերակի մասին։ Սրանք տարբեր բաներ են։ Եվ ես վստահ եմ, որ եթե այս խնդիրը եթե 20 տարի էլ լուծում չստանա, ապա հայկական կողմի մոտ երբեք չի լինի ցանկություն զիջումների միջոցով գնալ իրավիճակի թեթեւացման։ Որովհետեւ սա կործանարար ճանապարհ է եւ սա երբեք խնդիրները չի կարող լուծել»,- ասել է նախագահը:
Խոսելով հայկական կողմից դիրքորոշման մեջ փոփոխություններ չլինելու պատճառների մասին՝ նախագահը մի քանի սկզբունք է առանձնացրել. «Ակնհայտ է հայկական կողմի ցանկությունը, հայկական կողմի նպատակը Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ինքնորոշման՝ ի վերուստ տրված իրավունք է, միջազգային կառույցների կանոնադրությամբ նախատեսված իրավունք է, միջազգային իրավունքի կողմից ընդունված սկզբունք է, եւ այն պետք է իրացվի։ Սա մեկ կարեւորագույն կետ։
Երկրորդ կետը. Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը պետք է ունենա ցամաքային սահման Հայաստանի Հանրապետության հետ։ Սա երկրորդ սկզբունքային դիրքորոշումն է։ Եվ երրորդ սկզբունքային դիրքորոշումը՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը պետք է ունենա անվտանգության հուսալի երաշխիքներ։ Եվ այս 20 տարիների ընթացքում մենք խոսել ենք միայն այս խնդիրների շուրջ»:
Սերժ Սարգսյանը նաեւ նշել է, որ Ղարաբաղի մասնակցությանն արդեն իսկ սկզբունքների շուրջ ձեւավորվող փաստաթղթին պարտադիր է։

После 4-дневной войны в принципиальных позициях армянской стороны новых подходов нет. Об этом заявил в интервью передаче «Р-Эволюция» телекомпании «Армения» президент Армении Серж Саргсян.
«Изменения в позициях, хотя бы с армянской стороны, я не предполагаю. Что касается уступок, то за последние 20 лет мы никогда, нигде и никоим образом не говорили о них. Мы всегда говорили и продолжаем говорить о компромиссном варианте. Это разные вещи. И я уверен, что если этот вопрос не решится ещё 20 лет, то у армянской стороны никогда не возникнет желания облегчить ситуацию путём уступок. Потому что это губительный путь, им вопросы никогда не решить»,- заявил президент.
Очевидна цель армянской стороны – реализация права на самоопределение населения Нагорного Карабаха. «Это право, данное свыше, и право, предусмотренное уставами международных органзаций, международно принятый правовой принцип, и он должен быть реализован. Это первый важнейший пункт.
Второй пункт: у Нагорно-Карабахской Республики должна быть сухопутная граница с Республикой Армения. Это вторая принципиальная позиция. И третья – у Нагорно-Карабахской Республики должны быть надёжные гарантии безопасности. И эти 20 лет мы говорили об этих вопросах», - заявил президент.