Կրան Մոնտանայի համաժողովում Կիպրոսի խնդիրը լուծելու առաջին իրական հնարավորությունն էր ընձեռվել, բայց Թուրքիայի դիրքորոշման պատճառով այն բաց թողեցինք։ Դրա հետ մեկտեղ՝ կղզու միավորման համար նոր իրավիճակ եւ նախադրյալ է ստեղծվել, ուստի հաջորդ բանակցությունները պետք է ավելի լավ նախապատրաստվեն։ Ամփոփելով Շվեյցարիայի համաժողովի արդյունքներըէ այս մասին լրագրողներին ասել է Աթենքի դիվանագիտական աղբյուրը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Դիվանագետը հիշեցրել է, որ մոտենում է կղզի թուրքական զորքերի ներխուժման եւ կղզու հյուսիսային հատվածի բռնազավթման հերթական տարելիցը։
«43 տարի է՝ չենք կարողանում լուծել խնդիրը, բայց երբ առաջին անգամ Կիպրոսը միավորելու հնարավորություն ստացավ, Թուրքիան ընդհատեց համաժողովը։ Պարզվում է՝ Անկարան պատրաստ չէ խնդրի լուծման»,- ընդգծել է դիվանագետը։
Այժմ, փորձագետների կարծիքով, հազիվ թե հաջողվի վերսկսել բանակցությունները մինչեւ Կիպրոսում նախագահական ընտրությունները, որոնք նախանշված են 2018 թվականի փետրվարին։

На конференции в Кран-Монтане появился первый реальный шанс решить кипрскую проблему, но он был упущен из-за позиции Турции; вместе с тем, создана новая ситуация и предпосылки для объединения острова, но следующие переговоры должны быть лучше подготовлены. Об этом заявил журналистам в Афинах дипломатический источник, комментируя итоги конференции в Швейцарии, передает РИА Новости
Дипломат напомнил, что скоро очередная годовщина вторжения турецких войск на остров и оккупации северной его части. «Решить вопрос мы не можем 43 года, но когда впервые появилась возможность объединить Кипр, Турция сорвала конференцию. Анкара оказалась не готова к решению», — подчеркнул дипломат.
Теперь, по мнению экспертов, возобновить переговоры вряд ли удастся до президентских выборов на Кипре, намеченных на февраль 2018 года.