Apple ընկերությունը արտոնագրել է մատնահետքերի սքաների միջոցով արտակարգ ծառայություններին կանչելու հնարավորությունը, հայտնում է CNN-ը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ արտոնագրերի եւ ապրանքանշանների գերատեսչությանը (USPTO):
IT հսկայի սմարթֆոնների օգտատերերը կկարողանան արտակարգ ծառայությունների հեռախոսահամարը հավաքել սարքը ծրագրավորելով մատների հպման որոշակի կարգով: Մշակողների կարծիքով՝ այս գործառույթը օգտատերերին կօգնի արտակարգ իրավիճակում աննկատ կապվել ոստիկանության կամ այլ ծառայությունների ներկայացուցիչների հետ, «երբ ավանդական մեթոդները ոչ գործնական կլինեն»:
Օգտատերը կարող է էլեկտրոնային սարքը ծրագրավորել մատների որոշակի հերթագայությամբ, օրինակ՝ ճկույթ-միջնամատ-ճկույթ, որպես արտակարգ կանչի հրաման:
Այս գործառույթի օգնությամբ նաեւ հնարավոր է հայտնել սեփական տեղադրության մասին կամ իրադարձությունների վայրից ուղիղ ձայնա/տեսաեթեր սկսել:

Компания Apple запатентовала возможность вызова экстренных служб при помощи сканера отпечатков пальцев, сообщает телеканал CNN со ссылкой на Ведомство по патентам и товарным знакам США (USPTO).
Как сообщается, пользователи смартфонов IT-гиганта смогут набрать номер экстренных служб, запрограммировав устройство на определенный порядок прикосновения пальцев. Данная функция, по мнению разработчиков, поможет пользователям незаметно связаться с представителями полиции или других служб в чрезвычайных ситуациях, «когда традиционные методы могут быть непрактичными».
Пользователь может запрограммировать электронное устройство на распознание определенной последовательности пальцев, например, мизинец-безымянный-мизинец, в качестве команды для экстренного вызова.
При помощи данной функции также можно будет сообщить о своем местонахождении или начать прямой аудио/видеоэфир с места событий, передает РИА Новости