Ռուսաստանի Դաշնությունում դատապարտված եւ մոտ 2 շաբաթ առաջ Հայաստան տեղափոխված Հրաչյա Հարությունյանի ընտանիքը ներման խնդրագրով դիմել է Սերժ Սարգսյանին:
NEWS.am-ին հայ վարորդի հարազատները հայտնեցին, որ դեռեւս որեւէ պատասխան չեն ստացել:
Հիշեցնենք, որ 2013 թվականի հուլիսին Հրաչյա Հարությունյանը Պոդոլսկի մերձակայքում բեռնատարով բախվել էր ուղեւորատար ավտոբուսին, ինչի հետեւանքով 18 մարդ էր զոհվել, ավելի քան 60 մարդ տարբեր աստիճանի վնասվածքներ էր ստացել: Հրաչյա Հարությունյանը Ռուսաստանում 6 տարի 9 ամիս ժամկետով ազատազրկման էր դատապարտվել: 2017թ. հուլիսի 20-ին Հրաչյա Հարությունյանը տեղափոխվել է Հայաստանի Հանրապետություն՝ «Դատապարտյալների փոխանցման մասին» 1983թ. եվրոպական կոնվենցիայով սահմանված կարգով պատժի մնացած մասը կրելու համար:

Семья осужденного в России и переданного в Армению Грачья Арутюняна обратилась к президенту Армении Сержу Саргсяну с просьбой о помиловании.
Родственники Арутюняна сообщили корреспонденту Новости Армении - NEWS.am, что пока не получили ответа.
Напомним, что Грачья Арутюнян был приговорен российским судом к лишению свободы на срок 6 лет 9 месяцев. Водитель грузовика Грачья Арутюнян в июле 2013 года стал виновником автомобильной аварии в Троицком районе близ Подольска, в результате которой погибли 18 человек, и более 60 человек получили травмы разной степени тяжести.