Հայ զինծառայողը մեր անկայուն տարածաշրջանում խաղաղությունն ու կայունությունը պահպանում է, չնայած հարեւանի իրականության զգացումը կորցնելուն: Այս մասին սեպտեմբերի 18-ին Սերժ Սարգսյանն ասաց Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համաժողովի բացմանը ելույթ ունենալիս (ֆոտոռեպորտաժ):
Նախագահը հիշեցրեց, որ 2016-ի ապրիլին հայ ժողովրդին դարձյալ պատերազմ պարտադրվեց: «Այսօր մենք պետք է գնահատենք մեր զինծառայողների հերոսությունն ու մարտական ոգին, սակայն չմոռանանք, որ կարճաժամկետ պատերազմում նաեւ կորուստներ ունեցանք: 2016-ի ապրիլին մենք վերստին ցույց տվեցինք մեր միասնականությունը եւ ոգու ուժը»,- նշեց Սարգսյանը՝ շեշտելով, որ միջազգային դատարանները դեռեւս որոշումներ կընդունեն Ադրբեջանի վայրագությունների վերաբերյալ:
«Ղարաբաղում, Հայաստանում եւ Սփյուռքում հայ հանրույթն իր դիքրոշումը կխստացնի: Չի կարող խաղաղություն լինել, մինչեւ Ադրբեջանը չհաշտվի միջազգային հանրության ամրագրած սկզբունքների գոյությանը»,- ասաց նախագահը՝ շարունակելով, որ վերջին տասնամյակներին, նույնիսկ 1994 թվականի մայիսին շատ է խոսվել ղարաբաղյան կարգավորման տարրերի եւ սկզբունքների մասին: «Պետության դիրքորոշումը չի փոխվել՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բնակչությունն իր հայրենիքում ապրելու բնական իրավունք ունի: Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունն իր այս իրավունքն ամեն օր իրականացնում է պետական կայուն համակարգով, զարգացող տնտեսությամբ: Այս իրավունքը պատմական փաստ է, մնացյալ հարցերը կարելի կարգավորել խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով: Մենք ապացուցել ենք, որ մեզ անհնար է այս ճանապարհից շեղել»,- եզրափակեց Սերժ Սարգսյանը:

YEREVAN. – It is an Armenian soldier who preserves peace and stability in our unstable region despite the fact that our neighbor has lost his sense of reality, President of Armenia Serzh Sargsyan said on Monday speaking at the opening of the 6th Armenia-Diaspora Pan-Armenian Conference (PHOTO).
He recalled that the war was once again imposed on the Armenian nation in April 2016.
“Today we must appreciate the heroism and morale of our servicemen, but we do not have to forget that we had losses in a short war. In April 2016, we again showed our unity and strength of mind, Sargsyan said.
International court yet has to make decisions on the atrocities committed by Azerbaijan, President Sargsyan said, adding that the Armenian society in Karabakh, Armenia and the diaspora will toughen their position.
“There can be no peace until Azerbaijan reconciles with the principles enshrined by the international community,” he added. “The position of the country is the same: the people of the Nagorno-Karabakh Republic have a natural right to live in their homeland. Having a stable government system, a developing economy, the population of Nagorno-Karabakh realizes this right every day. This right is a historical fact, other issues can be resolved through peaceful negotiations. We have proved that it is impossible to make us turn from this path.”