Ուգանդայում ոստիկանությունը ձերբակալել է 11 մարդու, որոնք բողոքում էին այն ծրագրի դեմ, որը գործող նախագահին թույլ է տալիս մինչեւ կյանքի վերջ մնալ նախագահի պաշտոնում։ Ձերբակալվածներից մեկը ընդդիմադիր պատգամավոր է։ Ոստիկանությունը նրանց մեղադրել է չարտոնագրված հանրահավաք անցկացնելու մեջ։
Ավելի վաղ Ուգանդայի իշխող կուսակցության պատգամավորները հանդես էին եկել նախաձեռնությամբ՝ չեղարկել սահմանադրական դրույթը, որն արգելում է 75-ն անց մարդկանց առաջադրել իրենց թեկնածությունը նախագահի պաշտոնի համար։
Ուգանդայի նախագահ Յովերի Մուսեւենին, որը անցած շաբաթ 73 տարեկան է դարձել, իրավունք չունի նորից առաջադրվել, եթե այդ դրույթն ուժի մեջ մնա։ Մուսեւենին նախագահի պաշտոնը զբաղեցնում է 1986-ից։

В Уганде полиция задержала 11 человек в связи с протестами против плана, который позволит действующему президенту оставаться у власти до конца жизни. В числе задержанных оппозиционный депутат. Полиция обвинила их в организации несанкционированного митинга, передает AP.
Ранее депутаты правящей партии Уганды выступили с инициативой отменить положение в Конституции, которое запрещает лицам старше 75 лет баллотироваться в президенты.
Президент Уганды Йовери Мусевени, которому на прошлой неделе исполнилось 73 года, не имеет права баллотироваться вновь, если положение останется в силе. Мусевени находится у власти с 1986 года.