Մոսկվայում նախատեսվում է տեղադրել Ռուսաստանի մայրաքաղաքի գլխավոր ճարտարապետ Կարո Հալաբյանի հուշարձանը։ Այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»՝ վկայակոչելով Մոսկվայի խորհրդարանի հաղորդագրությունը։
Կարո Հալաբյանի հուշարձանի տեղադրման առաջարկը կքննարկվի հաջորդ շաբաթ, նշում է Gazeta-ն։
Հայտնի ճարտարապետ Կարո Հալաբյանը (1897-1959) ղեկավարել է Խորհրդային Հայաստանի առաջին պետական նախագծային ինստիտուտը։ Ճարտարապետներ Մազմանյանի, Քոչարի, Սիմբիրցեւի հետ նա բազմաթիվ շենքեր է կառուցել Երեւանում եւ Մոսկվայում։ Հալաբյանը ղեկավարել է Վոլգոգրադ քաղաքի վերականգնման նախագծի կազմման աշխատանքները, մասնակցել է Կիեւի գլխավոր փողոցի՝ Կրեշչատիկի վերականգնման աշխատանքներին։ Նա Կարլիկի հետ միասին կազմել է Սոչիի նավահանգստի կառուցման պլանը։
Հալաբյանը 1949-1953 թվականների եղել է ԽՍՀՄ ճարտարապետության ակադեմիայի փոխնախագահը եւ Ճարտարապետության բրիտանական արքայական ինստիտուտի թղթակիցը։

В Москве планируется установка памятника главному архитектору российской столицы Каро Алабяну, передает «Интерфакс» со ссылкой на сообщение парламента Москвы.
Предложение о возведении памятника Алабяну будет рассмотрено на следующей неделе, отмечает Gazeta.
Известный архитектор Каро Алабян  (1897—1959) руководил Первым государственным проектным институтом в Советской Армении. Вместе с архитекторами Мазманяном, Кочаром, Симбирцевым, построил многие здания в Москве и Ереване. Руководил составлением плана восстановления города Волгограда. Принимал участие в восстановлении главной улицы Киева — Крещатика. Вместе с Л. Карликом составил план построения Сочинского порта. По проекту Алабяна сооружен комплекс правительственного центра в городе Фрунзе (ныне – Бишкек).Являлся вице-президентом Академии архитектуры СССР (1949—1953) и член –корреспондентом Британского Королевского института архитектуры.