Հոկտեմբերի 9-ին Հայաստանում՝ Բաղրամյանի անվան պոլիգոնում, սկսվեցին ՀԱՊԿ «Փոխգործակցություն 2017» զորավարժությունները (ֆոտոռեպորտաժ
Սա «Մարտական եղբայրություն 2017» զանգվածային զորավարժությունների երկրորդ մասն է, որոնք անցկացվում են կազմակերպության չորս երկրների տարածքում եւ կավարտվեն նոյեմբերին։ Զորավարժությունների առաջին մասը՝ «Տակտիկական հատուկ զորավարժություններ 2017»-ը սկսվել էր Դոնի Ռոստովում եւ հիմնական մասն անց կացվել Հայաստանում։
«Փոխգործակցություն 2017» զորավարժությունները կերկարաձգվեն մինչեւ հոկտեմբերի 13-ը եւ կանցկացվեն մի քանի պոլիգոններում։
Զորավարժությունների բացմանը Հայաստանի Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Մովսես Հակոբյանը նշել է, որ Հայաստանը մեծ նշանակություն է  տալիս Օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերին՝ որպես միջազգային հարաբերություններում կոնֆլիկտայնության նվազեցման, ճգնաժամերի կարգավորման կարեւորագույն գործիքներից մեկին։ Մեր բարդ, անհանգիստ ժամանակներում ճգնաժամերը շարունակում են լուրջ վտանգ ներկայացնել խաղաղությանը եւ մեր մոլորակի անվտանգությանը։
Նրա խոսքով՝ ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտուն սահմանակից աշխարհի եւ տարածաշրջանի ռազմաքաղաքական իրավիճակի վերլուծությունը  ցույց է  տալիս, որ քաղաքական, էթնիկական, տնտեսական, կրոնական եւ այլ հակասությունների պատճառով կոնֆլիկտների առաջացման հավանականությունը շարունակում է բավականին բարձր մնալ եւ նրանց համատեղ կարգավորումն առանց ՀԱՊԿ-ի եւ ՕԱՀՈՒ-ի անհնար է թվում։ «Այսօր մենք հաճույքով նշում ենք, որ ՕԱՀՈՒ-ում ստեղծվել են հիմնական զինված ուժեր եւ նրանց կազմում մտնում են հատուկ պատրաստություն անցած ԶՈՒ կոնտինգենտներ  եւ ՕԱՀՈՒ իրավապահ ուժեր, իսկ ամենամյա համատեղ զորավարժությունները համատեղ օպերատիվ եւ ռազմական պատրաստվածության գլխավոր իրադարձությունն են»,-նշել է Մովսես Հակոբյանը։
Նրա խոսքով՝ բոլոր երկրների մասնակցությունը վկայում է մարտահրավերներին եւ սպառնալիքներին համատեղ արձագանքելու համընդհանուր պատրաստվածության մասին։

В Армении на полигоне имени Баграмяна 9 октября начались учения ОДКБ «Взаимодействие 2017» (фоторепортаж).
Это вторая часть масштабных учений «Боевое братство 2017», которые проходят на территории 4 стран организации и завершатся в ноябре. Первая часть учений – тактико-специальные учения «Поиск 2017» начались в Ростове-на-Дону и основная часть прошла на территории Армении.
Учения «Взаимодействие 2017» продлятся до 13 октября и пройдут на нескольких полигонах.
Как отметил на открытии учений начальник Генштаба ВС Армении Мовсес Акопян, Армения придает огромное значение КСОР как одному из важнейших инструментов снижения конфликтности в международных отношениях, урегулированию кризисов, которые в наше в наше сложное неспокойное время продолжают представлять серьезную угрозу миру и безопасности на нашей планете. По его словам, анализ военно-политической обстановки в мире и регионе, граничащем с зоной ответственности ОДКБ, в том числе в кавказском регионе коллективной безопасности, показывает, что вероятность возникновения конфликтов на почве политических, этнических, экономических, религиозных и других противоречий остается очень высокой и их своевременное урегулирование без применения КСОР ОДКБ не представляется возможным.  «Сегодня мы с удовольствием отмечаем, что в ОДКБ на постоянной основе созданы вооруженные силы и в его состав входят специально подготовленные контингенты ВС и сил обеспечения правопорядка ОДКБ, а ежегодно проводимые совместные учения являются главным мероприятием по совместной оперативной и боевой подготовке, и она дает хорошую возможность на практике прорабатывать многие положения действующих и разрабатывать проекты документов, реализации тех или иных подходов», - отметил Мовсес Акопян. По его словам, участие всех стран свидетельствует об общей готовности, наглядным подтверждением общей готовности к совместному реагированию на вызовы и угрозы.