Կարագի միջազգային գներն իսկապես աճել են: Հոկտեմբերի 20-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց «Սպառողների խորհրդատվական կենտրոն» հասարակական կազմակերպության նախագահ Կարեն Չիլինգարյանը:
Ըստ որում, նրա խոսքով, դրանք զգալիորեն են բարձրացել:
«Եթե համեմատենք անցյալ տարվա հետ, ապա կարագը թանկացել է 80-100 տոկոսով: Հետաքրքիրն այն է, որ թանկացել է ոչ միայն ներմուծվող կարագը, այլ նաեւ տեղականը»,- նշեց փորձագետը՝ հավելելով, որ իր մեծ զարմանքն է հարուցել այն փաստը, որ տեղական արտադրողները չեն փորձում օգտվել ստեղծված իրավիճակից, մեծացնել արտադրության աճը եւ արտադրանքի այս տեսակի գները նվազեցնել՝ այսպիսով իրենց դիրքերն ամրապնդելով հայրենական շուկայում:
Միեւնույն ժամանակ Չիլինգարյանը նշեց, որ վերջին 2-3 ամսում Հայաստանից յուրաքանչյուր ամիս դուրս է բերվել 2000-3000 գլուխ խոշոր եղջերավոր անասուն: Փորձագետի կարծիքով՝ սա շատ մեծ եւ սարսափելի թիվ է այնպիսի փոքր երկրի համար, ինչպիսին Հայաստանն է, որտեղ գրանցվում է նաեւ մսի գների էական թանկացում:
Չիլինգարյանը հայտնեց, որ անսնագլխաքանակը հիմնականում Իրան եւ Կատար է տեղափոխվում: Դրանից բացի, մսի գնի վրա ազդել է նաեւ երաշտային ամառը, ինչի հետեւանքով անասնակերը թանկացել է:
Սակայն, փորձագետի հայտարարությամբ, մսի գնաճն այնքան զգալի չէ, ինչպես կարագինը, եւ կազմել է ընդամենը 10-15 տոկոս: Չիլինգարյանը չբացառեց, որ գները կշարունակեն աճել, ինչը, նրա խոսքով, բավականին տագնապահարույց է:

Международные цены на масло по-настоящему выросли. Об этом на встрече с журналистами 20 октября заявил председатель общественной организации «Консультационный центр потребителей» Карен Чилингарян.
При этом, по его словам, они выросли значительно.
«Если сравнивать с прошлым годом, то масло подорожало на 80-100%. Интересно то, что подорожало не только импортное масло, но и местное»,- отметил эксперт, добавив при этом, что у него вызывает большее удивление тот факт, что местные производители не пытаются воспользоваться сложившейся ситуацией, увеличить рост производства и снизить цены на данный вид продукции, закрепив таким образом свои позиции на отечественном рынке.
Вместе с тем, председатель общественной организации «Консультационный центр потребителей» отметил, что из Армении, за последние 2-3 месяца, в течение каждого месяца, вывозилось 2000-3000  голов крупного рогатого скота. Это, по мнению эксперта, очень большая и угрожающая цифра для такой маленькой страны как Армения, где также наблюдается серьезный рост цен на мясо.
Как сообщил Чилингарян, поголовье скота в основном вывозится в Иран и Катар. Кроме того, на цены на мясо повлияло засушливое лето, из-за чего подорожал корм для скота.
Однако, по заявлениям эксперта, рост цен на мясо не столь значительный, как на масло, и составил всего 10-15%. При этом Чилингарян не исключил, что цены могут продолжить расти, что, по его словам, достаточно тревожно.