Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր՝ դեկտեմբերի 1-ին, ընդունել է Հարավային Կովկասում եւ Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին:
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ նախարար Նալբանդյանը շնորհավորել է Տոյվո Կլաարին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությանբ եւ հաջողություն մաղթեց նրան` հույս հայտնելով, որ ԵՄ նորանշանակ հատուկ ներկայացուցիչը՝ իր մանդատի շրշանակներում, կնպաստի առկա հիմնահարցերի կարգավորմանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններին առնչվող հարցեր, երկուստեք կարեւորվեց Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը՝ նշելով, որ այն ամուր իրավական հիմք է ՀՀ եւ ԵՄ միջեւ համագործակցության առավել ամրապնդման եւ խորացման համար:
Էդվարդ Նալբանդյանը զրուցակցին ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցնումները, ինչպես նաեւ այդ ուղղությամբ Հայաստանի եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների համատեղ ջանքերը:
Շնորհակալություն հայտնելով բարեմաղթանքների համար Տոյվո Կլաարը նշեց, որ ամենայն պատասխանատվությամբ է մոտենում իր առաքելությանը եւ վերահաստատեց Եվրոպական միության աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին եւ մոտեցումներին՝ ուղղված ղարաբաղյան հիմնահարցի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը:

YEREVAN. – Armenian foreign minister Edward Nalbandian on Friday met with EU special representative on South Caucasus Toivo Klaar.
Minister Nalbandian congratulated Klaar on taking up his new position and wished him success, expressing hope that the newly appointed special representative will contribute to the settlement of existing problems, foreign ministry said in a statement.
During the meeting, the parties discussed issues related to Armenia-EU relations. The interlocutors also stressed the importance of the expanded and comprehensive partnership agreement, noting that it is a strong legal base for further strengthening and deepening of cooperation between Armenia and the EU.
Nalbandian briefed EU diplomat on Armenia’s approaches to an exclusively peaceful settlement of the Karabakh conflict, as well as joint efforts of Yerevan and the OSCE Minsk Group co-chairs in this direction.
In turn, the EU special representative confirmed the EU's assistance to the efforts and approaches of the OSCE Minsk Group co-chairs.