ՆԱՏՕ–ի անդամ երկրների ԱԳ նախարարները հավանություն են տվել ԵՄ–ի հետ համագործակցության ակտիվացման համակողմանի նոր պլանին։ Որոշումն ընդունվել է Բրյուսելում ԱԳ նախարարների բանակցային օրվա արդյունքում, հայտնում է DW–ն։
32 կետից կազմված փաստաթուղթը, մասնավորապես, նախատեսում է քայլեր ձեռնարկել՝ ուղղված Եվրոպայում դաշինքի զորքերի տեղակայման արագացմանը, ինչպես նաեւ եվրոպական երկրների միջեւ ինֆորմացիայի ավելի ակտիվ փոխանակմանը, այդ թվում՝ ահաբեկչական սպառնալիքի նախազգուշացման համար։
«Այս պայմաններում, երբ անվտանգության պահպանման իրավիճակն անընդհատ փոխվում է, ԵՄ–ի եւ ՆԱՏՕ–ի միջեւ գործընկերությունը կարեւոր է, քան երբեւէ»,– ընդգծել է ՆԱՏՕ–ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը։
ԵՄ արտաքին քաղաքականության եւ անվտանգության հարցերով բարձրագույն ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին իր հերթին  նշել է, որ Բրյուսելը կարող է ՆԱՏՕ–ին աջակցել լոգիստիկայի հարցերում, այդ թվում՝ ԵՄ ներսում զրահատեխնիկայի եւ մարտական միջոցների տեղաշարժի հարցում։

Министры иностранных дел стран - членов НАТО одобрили новый всесторонний план активизации сотрудничества с Евросоюзом. Решение принято по итогам первого дня переговоров глав МИД в Брюсселе, передает DW
Документ из 32 пунктов, в частности, предусматривает шаги, направленные на ускорение развертывания войск альянса в Европе, а также более интенсивный обмен информацией между европейскими странами, в том числе и для предупреждения террористической угрозы.
«В условиях, когда ситуация с обеспечением безопасности постоянно меняется, партнерство между ЕС и НАТО становится важно как никогда», - подчеркнул генеральный секретарь Североатлантического альянса Йенс Столтенберг.
Верховный представитель ЕС по внешней политике и политике безопасности Федерика Могерини в свою очередь отметила, что Брюссель может оказать НАТО поддержку в сфере логистики, включая быструю переброску бронетехники и боевых средств внутри Евросоюза.
Как ожидается, участники двухдневной встречи в Брюсселе обсудят также реализацию реформ в странах, претендующих на членство в НАТО - Грузии, Македонии, Боснии и Герцеговине - и противодействие ядерной программе КНДР.