ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելուց հետո ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդես է եկել Երուսաղեմի կարգավիճակի մասին մեկնաբանությամբ:
ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է.
«Երուսաղեմի կարգավիճակի հարցը միջազգային օրակարգի կարեւորագույն խնդիրներից է եւ կարող է լուծում ստանալ բանակցությունների միջոցով՝ իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտության կողմերի համար ընդունելի կարգավորման համատեքստում։ Դա կարող է ճանապարհ հարթել տեւական անվտանգության եւ խաղաղության հաստատման համար։
Երուսաղեմում առկա է բազմադարյա հայկական ներկայություն, հարուստ հայկական պատմամշակութային ժառանգություն։ Հայ առաքելական եկեղեցին հանդիսանում է Սուրբ վայրերի իրավատեր եկեղեցիներից մեկը: Բնականաբար, մենք ուշադրությամբ ենք հետեւում Երուսաղեմին առնչվող բոլոր զարգացումներին»:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր. «Ես որոշել եմ, որ ժամանակն է Երուսաղեմը պաշտոնապես Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու համար: Ավելի քան երկու տասնամյակ հրաժարվելուց հետո մենք չենք մոտեցել Իսրայելի եւ Պաղեստինի միջեւ խաղաղության համաձայնագիր կնքելուն»:

Вопрос статуса Иерусалима может быть решен посредством переговоров. Об этом заявил глава МИД Армении Эдвард Налбандян, комментируя слова президента США Дональда Трампа о признании Иерусалима столицей Израиля.
«Вопрос статуса Иерусалима является одной из важнейших проблем международной повестки и может быть решен посредством переговоров в контексте приемлемом для сторон израильско-палестинского конфликта. Это может проложить путь для установления длительной безопасности и мира.
В Иерусалиме наличествует многовековое армянское присутствие, богатое историко-культурное армянское наследие. Армянская апостольская церковь является одной из легитимных церквей Святых мест. Естественно, мы внимательно следим за всеми развитиями, касающимися Иерусалима», - заявил Налбандян.
Напомним, что президент США Дональд Трамп накануне заявил о признании Иерусалима столицей Израиля. «Я принял решение о том, что настало время официально признать Иерусалим столицей Израиля. После более чем двух десятилетий отказов мы не стали ближе к прочному мирному соглашению между Израилем и палестинцами» - заявил президент США.