ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելուց հետո ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդես է եկել Երուսաղեմի կարգավիճակի մասին մեկնաբանությամբ:
ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է.
«Երուսաղեմի կարգավիճակի հարցը միջազգային օրակարգի կարեւորագույն խնդիրներից է եւ կարող է լուծում ստանալ բանակցությունների միջոցով՝ իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտության կողմերի համար ընդունելի կարգավորման համատեքստում։ Դա կարող է ճանապարհ հարթել տեւական անվտանգության եւ խաղաղության հաստատման համար։
Երուսաղեմում առկա է բազմադարյա հայկական ներկայություն, հարուստ հայկական պատմամշակութային ժառանգություն։ Հայ առաքելական եկեղեցին հանդիսանում է Սուրբ վայրերի իրավատեր եկեղեցիներից մեկը: Բնականաբար, մենք ուշադրությամբ ենք հետեւում Երուսաղեմին առնչվող բոլոր զարգացումներին»:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր. «Ես որոշել եմ, որ ժամանակն է Երուսաղեմը պաշտոնապես Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու համար: Ավելի քան երկու տասնամյակ հրաժարվելուց հետո մենք չենք մոտեցել Իսրայելի եւ Պաղեստինի միջեւ խաղաղության համաձայնագիր կնքելուն»:

After US President Donald Trump’s recognizing Jerusalem as the capital city of Israel, Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian made a comment with respect to the status of Jerusalem.
“The status of Jerusalem is one of the most important issues on the international agenda and it could be solved through the negotiations within the context of the acceptable solution for the parties to the Israeli-Palestinian conflict. This can pave the way for the establishment of a lasting peace and security.
“Jerusalem has a centuries old Armenian presence, a rich Armenian historical and cultural heritage. Armenian Apostolic Church is one of the major guardians of the Christian Holy Places. Therefore, we attentively follow all developments with regard to Jerusalem,” reads the comment by the FM of Armenia.