Ավստրալիայի պետական հանձնաժողովը զեկույց է հրապարակել կրթական հաստատություններում, մեծ մասամբ՝ կրոնական, մանկապղծության դեպքերի մասին: Հնգամյա հետաքննության արդյունք հանդիսացող զեկույցում պնդում կա, որ դպրոցները եւ եկեղեցին չեն կարողացել տասնյակ հազարավոր երեխաներին պաշտպանել եւ պատշաճ օգնություն ցուցաբերել, փոխանցում է Euronews-ը:
Ավստրալիայի վարչապետ Մալքոլմ Թյորնբուլն իր շնորհակալությունը եւ հարգանքն է հայտնել բոլոր տուժածներին եւ նրանց ընտանիքներին, որոնք պատմել են բռնության հրեշավոր պատմությունները մարդկանց կողմից, որոնք պետք է նրանց սիրեին եւ պաշտպանեին:
Հանձնաժողովը հարցում է կատարել ընդհանուր ավելի քան 8 հազար մարդու եւ ստացել է ավելի քան 1300 գրավոր ցուցմունք: Մանկապղծության դեպքեր են հայտնաբերվել ավելի քան 4 հազար ուսումնական հաստատություններում:
Մանկապղծության դեպքերի 60 տոկոսը տեղի է ունեցել կաթոլիկ հաստատություններում (սակայն համանման դեպքեր են եղել նաեւ անգլիկան եւ եհովական դպրոցներում): Ավստրալիայի կաթոլիկ եկեղեցու ղեկավարությունը պարբերաբար արդարադատությունից թաքցրել է մանկապիղծ հոգեւորականներին եւ հրահանգել է փոփոխություններ կատարել կանոնիկ իրավունքում՝ մանկապղծության դեմ ավելի արդյունավետ պայքարելու համար:
Ավստրալիայի կաթոլիկ եկեղեցուց հայտարարել են, որ ցնցված են սեռական հանցագործությունների բացահայտված դեպքերից եւ ամոթահար են հոգեւորականների պատճառով, որոնք դա կատարել են ու թաքցրել: Միեւնույն ժամանակ շեշտել են, որ խոստովանության գաղտնիքը խախտողները եկեղեցուց կհեռացվեն:

Государственной комиссия Австралии опубликовала докалад о случаях растления малолетних в образовательных учреждениях, главным образом религиозных. В докладе, который стал результатом пятилетнего расследования, утверждается, что школы и церкви не смогли защитить и оказать надлежащую помощь десяткам тысяч детей, передает Euronews
Премьер-министр Австралии Малкольм Тернбулл выразил  благодарность и уважение всем пострадавшим и их семьям, которые рассказали чудовищные истории о насилии со стороны людей, которые по идее должны были любить их и защищать.
В общей сложности комиссия опросила более 8 тысяч человек и получила более 1300 письменных показаний. Случаи растления выявлены в более чем четырех тысячах учебных заведений.
60% случаев растления малолетних имело место в католических заведениях (но подобные случаи были также в англиканских и иеговистских школах).  Руководство австралийской католической церкви систематически укрывало от правосудия священников-педофилов и рекомендовала внести изменения в каноническое право, чтобы более эффективно бороться с педофилией. В частности рекомендуется отменить обязательный целибат (безбрачия) священников и тайну исповеди, в случае если священник узнает от ребенка, что он подвергся сексуальному домогательству или насилию.
В католической церкви Австралии заявили, что потрясены выявленными случаями сексуальных преступлений и испытывают стыд за священнослужителей, которые их совершали и покрывали. Но в то же время подчеркнули, что священники, которые нарушат тайну исповеди будут отлучены от церкви.