«2017 թվականը PicsArt-ի համար բուռն տարի էր՝ բարձր ցուցանիշների ու նորարար տեխնոլոգիաների ներդրման առումով։ 2017 թվականին ընկերությունը շեշտը դրել էր արհեստական բանականության և մեքենայական ուսուցման ներդրման վրա ինչպես ընկերության ներսում, այնպես էլ Հայաստանում ոլորտի զարգացման գործում»,- այս մասին տեղեկացնում է PicsArt-ի տեխնիկական եւ հայկական գրասենյակի գլխավոր տնօրեն Միքայել Վարդանյանը։ Այս ուղղությամբ PicsArt-ը մի շարք կրթական ծրագրեր է իրականացրել։ Այս տարվա ամենախոշոր ծրագիրն ուղղված էր արհեստական բանականության ու մեքենայական ուսուցման ոլորտի մասնագետների պատրաստմանը։ PicsArt-ի նախաձեռնած եւ BetConstruct, Ucom ընկերությունների ու ACA-ի (Armenian Code Academy) հետ համատեղ կազմակերպած մեքենայական ուսուցման վեցամսյա դասընթացներն օգնեցին 28 երիտասարդների մեքենայական ուսուցման գիտելիքներ ձեռք բերել ու աշխատանքի անցնել նշված կազմակերպություններում։
PicsArt-ում այս տարի ընդլայնվել է արհեստական բանականության ուղղությամբ աշխատող թիմը. այս բլոկում այժմ ներգրավված են 20-ից ավելի մասնագետներ։ Միքայել Վարդանյանը շեշտում է, որ ամեն ինչի հիմքում այսօր տվյալների վերլուծությունն է, որը հնարավորություն է ընձեռում արհեստական բանականություն ներդնել ամենատարբեր բնագավառներում։
«PicsArt-ը, օրինակ, ունի մեծ քանակի տվյալներ։ Մեկ օրում օգտատերերը PicsArt հավելվածում գեներացնում են մի քանի միլիարդ գործողություն եւ ներբեռնում միլիոնավոր նկարներ։ Այս բոլոր տվյալները մենք վերլուծում ենք մեքենայական ուսուցման միջոցով։ Արդյունքում կարողանում ենք հասկանալ մեր օգտատերերի նախասիրությունները։ Արհեստական բանականությունը նաեւ օգտագործվում է հավելվածում ներբեռնված պատկերների ճանաչման եւ վերլուծության համար»,- բացատրեց Մ. Վարդանյանը։
2017-ին PicsArt-ը սերտորեն աշխատել է տարբեր հայտնի ընկերությունների և անձանց հետ՝ համատեղ իրականացնելով զվարճալի եւ սոցիալական ծրագրեր։ Հուլիսին PicsArt-ի թիմին է միացել աշխարհահռչակ սուպերմոդել և բարերար Նատալյա Վոդյանովան՝ որպես Նվաճումների տնօրեն: Հավելվածի հայաստանյան գրասենյակն հյուրընկալել է պետական պաշտոնյաների, միջազգային աստղերի եւ մեծաթիվ հյուրերի արտերկրից։ Միքայել Վարդանյանը նշում է, որ PicsArt-ն իր գործունեությամբ փորձում է աշխատանքային նոր մշակույթ ձևավորել մեր երկրում՝ Հայաստանն աշխարհին ավելի ճիշտ ներկայացնելու եւ մրցունակ դարձնելու նպատակով։
Ընկերության այս տարվա խոշորագույն ձեռքբերումներից մեկն  ամսական 100 միլիոն ակտիվ օգտատերերի շեմն անցնելն էր։ Աշխարհում ընդամենը մի քանի հավելվածներ կան, որ ամսական ունեն 100 միլիոն ակտիվ օգտատեր։ Ընդ որում, գրեթե երեք անգամ ավելացել է նաև հայաստանաբնակ ամսական ակտիվ օգտատերերի թիվը, իսկ օրվա կտրվածքով՝ 2 անգամ: Ի դեպ, PicsArt Animator հավելվածը վերջերս Google Play-ի կողմից ճանաչվել է 2017-ի ամենաժամանցային հավելված։ Իսկ PicsArt Color Paint հավելվածը ընդգրկվել է App Store-ի 2017 թ. լավագույն հավելվածների ցանկում։
Միքայել Վարդանյանը նշում է, որ գործիքների բազմազանությամբ PicsArt-ն առաջիններից է։ PicsArt-ի առավելություններից են հավելվածում առկա ավելի քան 3000 գործիքները, որոնք օգտատերերին ազատ ստեղծագործելու եւ յուրօրինակ պատկերներ ստեղծելու անսահման հնարավորություններ են ընձեռում։
PicsArt-ում կարեւորում են տեխնոլոգիական հանրության զարգացումը. 2017թ.-ին PicsArt-ի հայաստանյան գրասենյակ մոտ 500 աշակերտ եւ ուսանող է այցելել, մասնակցել մեկօրյա թրեյնինգի՝ տեղեկացվել ՏՏ ոլորտի, առկա մասնագիտական հնարավորությունների, ինչպես նաեւ հավելվածի մասին։ 2018-ին նախատեսվում է այս ուղղությունը զարգացնել՝ ներգրավելով նաև մարզաբնակ երիտասարդների։ Նման այցելությունները ոգևորում աշակերտներին եւ օգնում նրանց ապագա մասնագիտական կողմնորոշման հարցում։
2018-ին PicsArt-ը շարունակելու է աշխատանքներ տանել արհեստական բանականության ուղղությամբ՝ ապահովելով օգտատերերի նախասիրություններին համապատասխան անհատական բովանդակություն։ Շարունակելու են նաեւ կրթական ծրագրեր իրականացնել, համագործակցել տարբեր համալսարանների հետ՝ Հայաստանում արհեստական բանականության ու մեքենայական ուսուցման մրցունակ մասնագետներ պատրաստելու նպատակով։

YEREVAN. – “It was a year full of achievements and innovation at PicsArt. In 2017, the company has invested much in artificial intelligence (AI) and machine learning (ML) both for the app improvement and the development of the AI sphere in Armenia in general”, said Mikayel Vardanyan, CTO and General Manager of PicsArt Armenia office.
PicsArt has implemented a number of educational programs in this field. The biggest project of the year, a six-month course on Machine Learning, aimed to train 28 professionals in AI and machine learning. As a result, the training course initiated by PicsArt with the support of BetConstruct, Ucom and ACA (Armenian Code Academy) provided the graduates with employment opportunities in the above mentioned companies.
This year, PicsArt internal AI department has grown to a team of 20 professionals. Mikayel Vardanyan emphasized the importance of data collection and analysis which makes the application of artificial intelligence possible in any industry today.
“For example, we deal with a large amount of data. PicsArt app collects several billion events per day and our users upload several million of images on daily basis. We apply machine learning to these data to understand the preferences of our users. We also use AI for image recognition and analysis,” Vardanyan explained.
In 2017, PicsArt has partnered with a number of well-known companies and individuals to implement various social, educational as well as fun campaigns. In July 2017, Natalia Vodianova, the supermodel and philanthropist, joined PicsArt team as the Head of Aspiration.
PicsArt Armenia office has hosted state officials, musicians and many guests from abroad. Mikayel Vardanyan notes that PicsArt aims to create a new working culture in our country making Armenian employment market more competitive with the world.
One of the biggest achievements of the company this year was to surpass 100 million monthly active users. There are only a handful of consumer applications that reach 100 million active users per month. In addition, the number of monthly active users from Armenia has increased almost three times, while the daily usage of the app has grown twice. Moreover, the PicsArt Animator app was named the most entertaining app of 2017 by Google Play.  While, PicsArt Color Paint app was featured in the App Store Best of 2017 list.
Mikayel Vardanyan notes that PicsArt is one of the leaders in term of diversity of the tools in offers. One of the advantages of PicsArt is its 3,000 editing features available in the app enabling users to express themselves by creating unique images.
PicsArt values the development of a tech society. In 2017, around 500 high-school and university students visited the PicsArt Armenian office to participate in a one-day training and learn more about the tech world, various professional opportunities in the IT sector in Armenia, as well as to explore their creativity using the PicsArt app. Next year, PicsArt Armenia office plans to organize similar trainings for the young people from the regions, aiming to motivate them to study and join the growing IT sector of Armenia. These visits inspire young people and raise awareness for their future career path choices.
In 2018, PicsArt will continue to improve the app by the means of AI, targeting to provide personalized content based on user’s preferences. The company will also continue to implement educational programs, collaborate with different universities to  competitive AI and ML professionals in Armenia.