Ֆրանսիայի նախագահ Էմմանուել Մակրոնը կոչ է արել  Եվրոպային մասնակցել Չինաստանի «Մետաքսի ճանապարհը» լայնամասշտաբ ծրագրին, փոխանցում է AFP-ն:
Չինաստան կատարած պետական այցի ընթացքում Մակրոնը ԱՄՆ-ի՝ Փարիզյան համաձայնությունից դուրս գալու որոշման նախաշեմին կոչ է արել Եվրոպային եւ Չինաստանին միավորվել կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարում: «Մեր ճակատագրերը կապված է միմյանց հետ», - Մետաքսի ճանապարհի մեկնարկային կետ՝ Սիան քաղաք, այցելության ժամանակ չին-ֆրանսիական հարաբերությունների ապագայի մասին իր ելույթում նշել է Ֆրանսիայի նախագահը: «Ապագան Ֆրանսիայի, Եվրոպայի եւ Չինաստանի կարիքը ունի», - ասել է նա՝ հավելելով, որ կայցելի Չինաստան «առնվազն տարին մեկ անգամ»:
Նշենք, որ «Մետաքսի ճանապարհը» տրանսպորտային  նախագիծ է, որը պետք է Չինաստանին միացնի Եվրոպայի երկրների հետ: 1 տրիլիոն դոլար արժողությամբ այս ենթակառուցվածքային ծրագիրը հայտարարվել է որպես հնագույն Մետաքսի ճանապարհի ժամանակակից վերածնունդ:
Ծրագիրը շատ երկրներում հետաքրքրություն եւ անհանգստություն է առաջացրել, իսկ Եվրոպայում ոմանք այն համարում են Չինաստանի զավթողամոլ քաղաքականության օրինակ:

Президент Франции Эммануэль Макрон призвал Европу  принять участие в масштабном проекте Китая «Шелковый путь», передает AFP.
В ходе государственного визита в КНР, Макрон также призвал Европу и Китай объединиться в борьбе с изменением климата перед лицом решения США выйти из Парижского соглашения. «Наши судьбы связаны», - сказал он в речи о будущем китайско-французских отношений во время посещения северного города Сиань, отправной точки древнего Шелкового пути. «Будущее нуждается во Франции, Европе и Китае», - отметил Макрон, добавив, что он будет ездить в Китай «не реже одного раза в год».
Макрон начал свой трехдневный визит в Китай с  Сианя в качестве жеста в отношении проекта председатель КНР Си Цзиньпина «Новый шелковый путь», который должен соединить Азию и Европу  автомобильным, железнодорожным и морским транспортом. Инфраструктурная программа стоимостью 1 триллион долларов заявлена как современное возрождение древнего Шелкового пути.
Проект вызвал интерес и беспокойство во многих странах, причем некоторые в Европе рассматривали его как пример китайского экспансионизма.
По словам Макрона,  Европа должна присоединиться к новой инициативе. «Эти дороги не могу быть дорогами новой гегемонии, которая заставит страны, через которые они проходят, стать вассалами», - сказал он, добавив, что мультилатерализм  означает сбалансированное сотрудничество.  Макрон отметил, что древний Шелковый путь никогда не был исключительно китайским.