ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը Դավոսի համաշխարհային տնտեսական համաժողովին մասնակցելու  նպատակի եւ ունեցած հանդիպումների  մասին կարճ հարցազրույց է տվել Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերության «Օրակարգ» լրատվական ծրագրին: Վարչապետի խոսքը ներկայացվում է ստորեւ.
-Կարծում եմ՝ Դավոսի տնտեսական ֆորումը կարեւոր է, որովհետեւ այստեղ շատ հարթակներ կան, որտեղ խոսվում է այն մարտահրավերների մասին, որոնց առջեւ կանգնած է մարդկությունը, պետությունները, տնտեսությունները: Եվ սա շատ լավ հարթակ է, որտեղ դու կարող ես մտքեր փոխանակել, քո գաղափարներն առաջարկել, նաեւ լսել մյուսներին: Դա, կարծում եմ, գալիս է մեր այն  նպատակից, որ բոլոր այն խոչընդոտները, որոնք խանգարում են բիզնեսի զարգանալուն, պետք է վերացնենք: Մենք, կարծում եմ, բավականին ամբիցիոզ բարեփոխումների ծրագիր ենք ձեւակերպել, եւ 2017 թվականին որոշ մասը դրանցից կատարել ենք՝ լինի մաքսային, հարկային, պետություն-բիզնես շփում, սահմանի անցում, ավելացված արժեքի հարկի վերադարձ, թե այլ խոչընդոտներ, ինչպես նաեւ վարկային միջոցների տրամադրում, շուկաների բացում: Կարծում եմ՝ դրա մեջ  դեր է խաղացել ընդհանուր միջազգային ակտիվության գործոնը:
Վերադառնալով համաշխարհային տնտեսական համաժողովին, պետք է ասեմ, որ ունենք երկկողմ հարաբերությունների օրակարգ եւ բացի դրանից՝ այն պանելներում, որտեղ հանդիպում ենք, ունենք նաեւ երկկողմ հարաբերություններ, որոնք տեսախցիկից դուրս են մնում եւ որտեղ մենք քննարկում ենք մեր խնդիրները: Կարծում եմ՝ շատ հեռանկարային հանդիպումներ ենք ունեցել եւ դեռես կունենանք՝ օրակարգը դեռեւս սպառված չէ:
Բոլոր հանդիպումներն էլ կարեւորում եմ, որովհետեւ օրակարգը ձեւավորվել է թե մեր, թե մյուս կողմի նախաձեռնությամբ: Հենց հիմա հանդիպել ենք UNDP-ի հետ, որտեղ խոսում ենք թե ընդհանրապես ինչ չափորոշիչներով, ինչ գաղափարներով պետք է աշխարհն առաջ շարժվի եւ, ինչպես գիտեք, մենք առաջին երկիրն ենք, որտեղ UNDP-ն ստեղծել է համապատասխան լաբորատորիա պետության հետ համատեղ: Հուլիսին մենք պետք է հաշվետվություն տանք ՄԱԿ-ի առջեւ, որտեղ ֆիքսելու ենք, թե մենք ինչ ենք արել: Մենք առաջարկել ենք նրանց, որպեսզի շատ համարձակ մտնեն Հայաստանի տարածք. մենք ներկայացնում ենք մեր պատկերացրած ռեֆորմները, իրենք առաջարկելու են իրենցը:
Վարչապետների հետ հանդիպումները նույնպես հեռանկարային են, որտեղ խոսում ենք հնարավոր երկկողմ զարգացումների հեռանկարների, ինչպես նաեւ բիզնեսի մասին: Շատ բիզնեսների ներկայցուցիչների հետ հանդիպումներ կան, որոնք չնախատեսված են: Այդտեղ նախաձեռնողներն իրենք են եղել, լսել են այն  հնարավոր աճի մասին, որը մենք սպասում ենք, ակտիվության մասին, եւ նաեւ մենք ենք փորձում իրենց մոտ հետաքրքրություն առաջացնել դեպի մեր երկիրը: Շատ հստակ մի բան կա, որը բոլորն ընդունում են, որ լինելով փոքր երկիր՝ ունենք  բավական հետաքրքիր  հնարավորություններ եւ արտոնյալ առեւտրային ռեժիմներ՝ լինի դա ԵԱՏՄ-ն, որի անդամն ենք, ԵՄ-ն, որի հետ ունենք GSP+ ռեժիմ, լինեն Միացյալ Նահանգները, Շվեյցարիան, Կանադան, Ճապոնիան, Նորվեգիան: Մենք նման ռեժիմի մասին նաեւ խոսել ենք Սինգապուրի հետ՝ երկկողմանի հարկերի ազատման մասին, եւ շատ ինտենսիվ շարունակելու ենք այդ ծրագրերը հետագայում, որովհետեւ դա վերացնում է այն խոչընդոտները, որոնք կան, եւ կարծում եմ՝ մենք կունենանք արդյունքներ:
Բայց մենք պետք է չհոգնենք, հետեւողական աշխատենք, պետք է լսելի լինենք աշխարհի համար, պետք է մեզ ներկայացնենք, որպեսզի այդ հետաքրքրությունն առաջանա: Դա հենց այնպես չի առաջանա: Հանգիստ նստելով՝ դեպի մեր երկիրը հետաքրքրություն չի առաջանալու:

YEREVAN.- Armenian PM Karen Karapetyan gave a short interview to “Orakarg” informational program of the Public TV of Armenia about the goal of participating in the World Economic Forum of Davos and the results of the meetings, the press service of the Government of Armenia reported.
Bellow is the speech of the Premier:
“I think the economic forum of Davos is important since there are many platforms there addressing the challenges facing the humanity, states and economies. And this is a very good platform where one can exchange ideas, present his visions, and also listen to others. I think it’s explained by our goal that we have to eliminate all the obstacles facing business development. We think we have developed a rather ambitious reform program and in 2017 we implemented part of it – be it customs, tax, public-private interactions, border crossing, return of VAT or other obstacles, as well as providing loans and opening markets. I think the factor of general international activation played a role there.
Returning to the topic of the World Economic Forum, I have to note that we have an agenda of bilateral relations and apart from that we have also bilateral relations that are left out of the cameras and where we discuss our issues. I think we had very promising meetings and will still have, the agenda is not exhausted yet.
I highlight all the meetings, since the agenda was formed by both our and the other side’s initiative. We just met with the UNDP representatives, where we discussed the criteria and ideas that should guide the world and as you may know, we are the first country where the UNDP has created a relevant laboratory in collaboration with the state. We will submit a report to the UN in July, where we will point out what we have done. We have offered them to enter the territory of Armenia very confidently. We present our visions on reforms, and they present their visions.
The meetings with Prime Ministers are also promising, during which we talk about the possible prospects of bilateral developments, as well as about business. There are many unscheduled meetings with business representatives. Here they were the initiators. They listened about the possible growth and activation that we expect and also we want to raise interest among them towards our country. There is a very clear thing that everyone accepts, that is being a small country we have quite interesting opportunities and privileged trade regimes, be it the EAEU, to which we are a member, the EU with which we have the GSP+ regime, or United States, Switzerland, Canada, Japan, Norway. We talked about such a regime also with Singapore – about bilateral exemption of taxes and will continue that program very intensively in the future as well, because it eliminates the existing obstacles and I think we will record good results.
But we should not get tired, we must work consistently and be heard b the world. We must present ourselves to raise that interest towards us. It will not happen on its own. Interest towards our country will not rise if we just wait for it."