Հայաստանում գենետիկորեն ձեւափոխված օրգանիզմների (ԳՁՕ) վերաբերյալ խորհրդարանական լսումները կարեւոր էին այն տեսակետից, որ այս հարցի քննարկման պահը հասունացել է: Նման կարծիք հունվարի 29-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց կենսաբանական գիտությունների դոկտոր Ռուզաննա Սադոյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանում ԳՁՕ-ների արտադրությունը եւ տարածումը կարգավորող օրենք է պետք ընդունել, որոնք կարող են բացասաբար անդրադառնալ մարդու առողջության եւ շրջակա միջավայրի, ինչպես նաեւ գյուղատնտեսական արտադրանքի վրա: «Խորհրդարանական լսումների ժամանակ պարզ դարձավ, որ այս հարցում բոլորը միակարծիք են: Գյուղատնտեսության նախարարությունում հանձնաժողով է ստեղծվել, որում ոչ միայն գիտնականներ, այլ նաեւ բնապահպանության, առողջապահության նախարարության ներկայացուցիչներ, իրավաբաններ եւ հասարակական կազմակերպությունների անդամներ են ներառված»,- ասաց Սադոյանը:
Փորձագետը կարծում է, որ խորհրդարանական լսումներից հետո որոշակի դրական արդյունք կգրանցվի, որն ուղղված կլինի Հայաստանի եւ հայ հասարակության՝ ԳՁՕ-ների բացասական հետեւանքներից պաշտպանությանը:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 26-ին Հայաստանի խորհրդարանում լսումներ կայացան «Գենետիկորեն ձեւափոխված օրգանիզմները. այլընտրանք, թե՞ պարտադրանք» թեմայով:

Парламентские слушания на тему ГМО в Армении были важны с той точки зрения, что назрел момент обсуждения данного вопроса. Такое мнение на встрече с журналистами 29 января выразила доктор биологических наук Рузанна Садоян.
По ее словам, в Армении необходимо принять закон, регулирующий производство и распространение ГМО, которые могут негативно повлиять на здоровье человека и окружающей среды, включая сельскохозяйственную продукцию. «В ходе парламентских слушаний стало ясно, что в этом вопросе все единодушны. В Министерстве сельского хозяйства была создана комиссия, в которую включены не только ученые, но и представители других ведомств, таких как Минэкологии, Минздрав, юристы, члены общественных организаций», - сказала Садоян.
Эксперт считает, что после этих парламентских слушаний будет достигнут определенный положительный результат, направленный на защиту Армении и армянского общества в целом от негативных последствий ГМО.
Напомним, что 26 января в парламенте Армении прошли слушания на тему «Генномодифицированные организмы – альтернатива или навязывание».