Ադրբեջանական ծագումով ռուսաստանցի գործարար Ֆարհադ Ահմեդովի նախկին կինը՝ Տատյանա Ախմեդովան, դատարանի միջոցով  645.5 մլն դոլար է ստացել նախկին ամուսնուց: Այս մասին հայտնում է haqqin.az-ը՝ վկայակոչելով The Times թերթը:
Լոնդոնի Բարձրագույն դատարանի 2016 թվականի որոշման համաձայն՝ Ահմեդովն իր կարողության 41.5 տոկոսը պետք է փոխանցի իր նախկին կնոջը: Ահմեդովի փաստաբանները բողոքարկում են որոշումը արբիտրաժային դատարանում:
The Times-ը նշում է, որ 62-ամյա Ֆարհադ Ահմեդովը, նրա կինն ու երկու որդիները Լոնդոն են տեղափոխվել 1993 թվականին: Նրանք ապրում էին 39 միլիոն ֆունտ (55.6 միլիոն դոլար) արժողությամբ առանձնատանը եւ 27.8 միլիոն ֆունտ (39.6 միլիոն դոլար) արժողությամբ ամառանոց ունեին: Ամուսինները բաժանվել են 2003 թվականին:
Նշենք, որ Ֆարհադ Ահմեդովը եւս ընդգրկվել էր ԱՄՆ ֆիննախի պատրաստած «կրեմլյան ցանկում»: Ցուցակում հայտնվել են անձինք, որոնք կապված են Ռուսաստանի բարձրագույն ղեկավարության հետ. ընդհանուր առմամբ 210 մարդ՝ 114 քաղաքական գործիչ եւ 96 գործարար:

A Russian billionaire of Azerbaijani origin was ordered to hand £453 million to his former wife in what is thought to be Britain’s biggest divorce case, The Times reported.
Farkhad Akhmedov, who featured this week on the US “Putin list” of officials and oligarchs close to the Kremlin, was ordered to give Tatiana Akhmedova 41.5 per cent of his “staggering” wealth by a High Court judge in London in 2016.
The couple enjoyed an incredibly lavish lifestyle, with a £39million mansion in Surrey as their family home, as well as a £27.8million holiday home.
Mr Akhmedov, who owns a private jet and helicopter and a £90million art collection, also bought a £300million super-yacht from Chelsea owner Mr Abramovich in 2014.