Փետրվարի 8-ին Երեւանում «ԵՄ-ի եւ ԵՏՄ-ի միջեւ համագործակցության հեռանկարները եւ հնարավորությունները» թեմայով քննարկում է անցկացվում:
Միջազգային հարցերի եւ անվտանգության հայկական ինստիտուտի հիմնադիր եւ ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանն  իր ողջույնի խոսքում, մասնավորապես, նշեց, որ այս թեման արդեն ընդհանրապես ամբողջ աշխարհում է քննարկվում եւ դեռեւս երկար իր վրա կսեւեռի միջազգային հանրության ուշադրությունը:
«Այս քննարկման էությունն այն է, որ պարզվի, թե ինչ կերպ է հնարավոր օգնել, եւ երբ հնարավոր կլինի այս միությունների միջեւ համագործակցությունը»,- պարզաբանեց նա:
Ըստ որում՝ Սաֆարյանը չի կարծում, որ ԵՄ-ի եւ ԵՏՄ-ի միջեւ համագործակցության հնարավորությունները լիովին բացակայում են, ինչպես շատերն են համարում:

В Ереване 8 февраля проходит обсуждение на тему «Перспективы и возможности сотрудничества между ЕС и ЕАЭС».
В своем вступительном слове основатель  и руководитель Армянского института по международным вопросам и безопасности Степан Сафарян, в частности, отметил, что данная тема уже вовсю обсуждается во всем мире и еще долго будет приковывать внимание международного сообщества.
«Суть данного обсуждения заключается в том, чтобы выяснить, каким образом можно помочь, и когда будет возможно сотрудничество между этими Союзами»,- пояснил он.
При этом Сафарян не считает, что возможности для сотрудничества между ЕС и ЕАЭС полностью отсутствуют, как считают некоторые.