Ադրբեջանի գործողությունները հանգեցրել են նրան, որ, անցյալին նայելով, կարելի է խոսել բազմաթիվ բաց թողնված հնարավորությունների մասին՝ անկախ այն բանից՝ Ադրբեջանում ընտրությունների ժամանակաշրջան էր, թե ոչ: Այս մասին Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է իր բուլղարացի գործընկեր Ռոմեն Ռադեւի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
ՀՀ նախագահի խոսքով՝ անցյալում հնարավորություններ են եղել գործընթացի առաջխաղացման համար, սակայն Բաքվի գործողությունները հանգեցրել են նրան, որ այժմ կարելի է խոսել միայն բաց թողնված հնարավորությունների մասին: Սերժ Սարգսյանի խոսքով՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը կարող է կարգավորվել միայն այն դեպքում, եթե Ադրբեջանը հրաժարվի մաքսիմալիստական ​​մոտեցումից: Հակառակ դեպքում՝ քանի դեռ այդ երկրի իշխանություններն իրենց պատրանքների գերության մեջ են, դժվար է հուսալ, որ հակամարտությունը կկարգավորվի:
Միեւնույն ժամանակ, ՀՀ նախագահը շեշտել է, որ Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո բանակցությունները շարունակելու պատրաստակամության եւ հակամարտության կարգավորմանը հասնելու մասին:
Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Բուլղարիային իր հավասարակշռված դիրքորոշման համար` նշելով, որ այն միշտ աջակցել է Եվրամիության դիրքորոշմանը եւ կողմ է հանդես եկել խաղաղ կարգավորմանը: Ընդ որում, երկրի ղեկավարը հիշեցրել է, որ անցյալ տարվա նոյեմբերի 24-ին ԵՄ-ի հետ ստորագրված Շրջանակային համաձայնագիրը հակամարտության վերաբերյալ հստակ ձեւակերպումներ է պարունակում: Եվրամիության երկրները կվավերացնեն այս փաստաթուղթը, իսկ ԵՄ երկրների համար այն իրավական ուժ կստանա՝ դրանից բխող բոլոր հետեւանքներով, նշել է Սերժ Սարգսյանը:

Действия Азербайджана привели к тому, что, обращаясь к прошлому, можно говорить о многочисленных упущенных возможностях, независимо от того, был ли в Азербайджане выборный период или нет.  Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян на совместной пресс-конференции со своим болгарским коллегой Руменом Радевым.
По его словам, в прошлом были возможности для продвижения процесса, однако действия Баку привели к тому, что сейчас можно ли говорить об упущенных возможностях. Как подчеркнул президент, нагорно-карабахский конфликт может быть урегулирован только если Азербайджан откажется от максималистского подхода. В противном случае, пока власти этой страны будут оставаться в плену собственных иллюзий, сложно питать надежды на урегулирование конфликта.
Вместе с тем, президент подчеркнул, что Армения неоднократно заявляла о своей готовности продолжать переговоры под патронажем МГ ОБСЕ и достичь урегулирования.
Президент поблагодарил Болгарию за взвешенную позицию, отметив, что она всегда содействовала позиции ЕС и выступала за мирное урегулирование. При этом глава государства напомнил, что подписанное 24 ноября прошлого года Рамочное соглашение с ЕС содержит четкие формулировки касательно конфликта. Страны ЕС будут ратифицировать этот документ, и для стран ЕС он получит правовую силу с вытекающими последствиями, напомнил Серж Саргсян.