Մադրիդի կենտրոնում տեղի են ունեցել զանգվածային անկարգություններ ծագումով Աֆրիկայից փողոցային առեւտրականի մահվանից հետո, տուժածներ կան իրավապահների եւ հուզումների մասնակիցների շրջանում, հայտնում է Pais պարբերականը:
Ոստիկանությունում աղբյուրների տեղեկություններով՝  ծագումով Սենեգալից 35-ամյա Մամե Մբագեն մահացել է սրտային անբավարարությունից: Սակայն ականատեսները եւ տղամարդուն ճանաչողները հայտարարում են, որ նրա մահը հետապնդման հետեւանք էր, որը ոստիկաններն իրականացրել են փողոցային առեւտրականների դեմ, որոնցից մեկն էլ մահացած սենեգալցին էր: Նա Իսպանիա էր եկել 14 տարի առաջ եւ կեցության իրավունք չուներ:
Հինգշաբթի երեկոյան Մադրիդի Լավապյես շրջանում, որտեղ բնակվում էր Մբագեն, հավաքվել է մոտ 200 ցուցարար, որոնք բղավել են «Սոցիալական, այլ ոչ ոստիկանական պետություն», «Մարդասպան ոստիկաններ» եւ «Ոստիկաններ, դուրս Մադրիդից» կարգախոսներ:
Այնուհետեւ անկարգությունները տարածվել են հարակից թաղամասեր, որի մասնակիցներն ավերել են ավտոբուսների կանգառներ ու բանկային բաժանմունքներ, այրել են աղբի կոնտեյներները եւ ոստիկանական ավտոմեքենաներ: Նրանց դեմ օգտագործվել են ռետինե փամփուշտներ:
Հաղորդվում է, որ բախումների ընթացքում մարմնական վնասվածքներ են ստացել առնվազն 10 ոստիկան եւ 4 քաղաքացի:

Массовые беспорядки произошли в центре Мадрида после гибели выходца из Африки, есть пострадавшие среди сотрудников правоохранительных органов и участников волнений, пишет РИА Новости со ссылкой на газету Pais.
По данным источников в полиции, 35-летний выходец из Сенегала Маме Мбаге скончался от сердечной недостаточности. Однако очевидцы и знакомые мужчины заявляют, что его гибель наступила в результате погони, которую стражи порядка устроили за уличными торговцами, одним из которых был погибший. Сенегалец прибыл в Испанию 14 лет назад, но не имел разрешения на проживание.
Вечером в четверг в мадридском районе Лавапьес, где проживал Мбаге, собралось около 200 протестующих, выкрикивавших лозунги «Социальное, а не полицейское государство!», «Полицейские-убийцы!» и «Полицию вон из Мадрида!».
Затем беспорядки перекинулись на близлежащие кварталы, их участники громили автобусные остановки и банковские отделения, поджигали мусорные контейнеры и полицейские автомобили. Охрана правопорядка применила против нарушителей резиновые пули.