Ռուսաստանը պերսոնա նոն գրատա է հայտարարել Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատան 23 դիվանագիտական աշխատակիցներին։ Այս մասին հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
Նաեւ Ռուսաստանում «չկարգավորված կարգավիճակի» կապակցությամբ դադարեցվում է Բրիտանական խորհրդի գործունեությունը , որը ներկայացնում է Մեծ Բրիտանիան այլ երկրներում՝ մշակույթի ու կրթության բնագավառում։
Սանկտ Պետերբուրգում Մեծ Բրիտանիայի հյուպատոսության բացման համաձայնությունն էլ հետ է կանչվում։
Այս որոշումը կայացվել է ու Սոլսբերիում տեղի ունեցածի կապակցությամբ բրիտանական կողմի սադրիչ գործողություններին և ՌԴ-ի հասցեին չապացուցված մեղադրանքներին ի պատասխան։Համապատասխան նոտան փոխանցվել է բրիտանական դեսպան Լորի Բրիստոուին, որին մարտի 17-ին կանչել էին ԱԳՆ։
Անգլիական Սոլսբերի քաղաքում նախկին լրտես Սերգեյ Սկիպալի ու նրա դստեր՝ Յուլիայի վրա մահափորձից հետո Մեծ Բրիտանիան հայտնել էր երկրից 23 ռուսաստանցի դիվանագետների արտաքսման ու Ռուսաստանի հետ շփումները բարձր մակարդակի վրա դադարեցնելու մասին ։ Մեծ Բրիտանիայի իշխանությունները հայտնել են, որ Ռուսաստանին են պատասխանատու համարում մահափորձի համար։

Russia said it will expel 23 diplomats from the UK embassy in response “to the provocative measures of the British side” and groundless accusations against Russia in connection with what happened in Salisbury.
Russia also suspends the activities of the British Council and recalls the agreement for the opening of the British consulate in Saint Petersburg.
Former colonel of Russian intelligence Sergey Skripal and his daughter were found unconscious in Salisbury on March 4. According to British government, they were poisoned by Russia-produced nerve agent. Skripal got asylum in Britain after exchange between Russia and U.S. when Russia handed over ten people.
As reported earlier, UK Prime Minister Theresa May accused Russia of being responsible for attack on Sergei Skripal and decided to expel 23 Russian diplomats from UK. May has confirmed no ministers or members of the royal family will attend the World Cup in Russia.