Ռուսաստանը պերսոնա նոն գրատա է հայտարարել Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատան 23 դիվանագիտական աշխատակիցներին։ Այս մասին հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
Նաեւ Ռուսաստանում «չկարգավորված կարգավիճակի» կապակցությամբ դադարեցվում է Բրիտանական խորհրդի գործունեությունը , որը ներկայացնում է Մեծ Բրիտանիան այլ երկրներում՝ մշակույթի ու կրթության բնագավառում։
Սանկտ Պետերբուրգում Մեծ Բրիտանիայի հյուպատոսության բացման համաձայնությունն էլ հետ է կանչվում։
Այս որոշումը կայացվել է ու Սոլսբերիում տեղի ունեցածի կապակցությամբ բրիտանական կողմի սադրիչ գործողություններին և ՌԴ-ի հասցեին չապացուցված մեղադրանքներին ի պատասխան։Համապատասխան նոտան փոխանցվել է բրիտանական դեսպան Լորի Բրիստոուին, որին մարտի 17-ին կանչել էին ԱԳՆ։
Անգլիական Սոլսբերի քաղաքում նախկին լրտես Սերգեյ Սկիպալի ու նրա դստեր՝ Յուլիայի վրա մահափորձից հետո Մեծ Բրիտանիան հայտնել էր երկրից 23 ռուսաստանցի դիվանագետների արտաքսման ու Ռուսաստանի հետ շփումները բարձր մակարդակի վրա դադարեցնելու մասին ։ Մեծ Բրիտանիայի իշխանությունները հայտնել են, որ Ռուսաստանին են պատասխանատու համարում մահափորձի համար։

Россия объявила персонами нон грата 23 дипломатических сотрудников посольства Великобритании. Об этом сообщает пресс-служба МИД РФ.
Также в России прекращается «связи с неурегулированностью статуса» деятельность Британского совета — организации, представляющей Великобританию в других странах в области культуры и образования.
Согласие на открытие консульства Великобритании в Санкт-Петербурге отзывается.
Решения были приняты «в ответ на провокационные действия британской стороны и бездоказательные обвинения Российской Федерации в связи с происшествием в Солсбери». Британскому послу Лори Бристоу, вызванному 17 марта в МИД, была передана соответствующая нота.
Великобритания объявила о высылке 23 российских дипломатов и прекращении контактов с Россией на высшем уровне в ответ на покушение на бывшего шпиона Сергея Скрипаля и его дочь Юлию в английском городе Солсбери. Власти Британии заявили, что считают Россию ответственной за покушение.
Тереза Мэй приехала в Солсбери
В Кремле отвергают обвинения властей Великобритании в адрес России…
Посольство России направило Лондону 70 нот и писем о судьбе Скрипалей
Были заданы десятки вопросов, касающиеся в том числе местонахождения пострадавших...
Глава внешней разведки РФ надеется на восстановление российско-британских отношений
Также Нарышкин передал ведущему телеканала «Россия» Сергею Брилеву рассекреченные документы об операции «Ледоруб»...