Հայաստանում քաղաքական ճգնաժամի խաղաղ կարգավորումը սահմանադրական գործընթացների միջոցով եւ տնտեսական ինստիտուտների անխափան աշխատանքը, ինչպիսին Կենտրոնական բանկն է, նվազեցրել է ճգնաժամի ազդեցությունը տնտեսության վրա։ Այս մասին նշված է Fitch Ratings վարկանիշային գործակալության տարածած հայտարարությունում։
Ֆինանսական սեկտորում չի նկատվել բանկային իրացվելիության կամ դեպոզիտի վրա ապակայունացնող ճնշում, միաժամանակ միջազգային պահուստները տրամաբանական մակարդակում են մնացել։ Ապրանքների գների, արտահանման պահանջարկի եւ դրամական փոխանցումների շարունակական աճի տեսանկյունից բարենպաստ արտաքին միջավայրը նվազեցրել է տնտեսության կարճաժամկետ ռիսկերը: ՀՆԱ–ի իրական աճը 2017 թվականին կազմել է 7.5 տոկոս, իսկ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2018 թվականի առաջին եռամսյակում միջինում աճել է 10.6 տոկոսով։
Նոր կառավարության առումով, գործակալությունում ենթադրում են, որ որոշակի գործոններ ցույց են տալիս մակրոտնտեսական եւ ֆինանսական կայունության, ինչպես նաեւ ֆիսկալ հաշվի կայունության պահպանման միտման լայն շարունակականություն։
Այս առումով, երբ նոր վարչապետը հայտարարում է բազմավեկտոր արտաքին քաղաքականության մասին, Fitch գործակալությունը նշում է, որ միջազգային լարվածության ռիսկերի կրճատումը անխափան տնտեսական եւ արտաքին քաղաքականության համադրությամբ ենթադրում է, որ տեխնիկական եւ ֆինանսական աջակցությունը միջազգային ֆինանսական հաստատությունների եւ երկկողմ գործընկերների կողմից, ըստ ամենայնի, հասանելի կմնան։
Ամփոփելով գործակալությունը նշում է, որ նրանք ակնկալում են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուտափույթ առաջընթաց եւ գտնում են, որ լարվածության վտանգ կա՝ կապված վերջին երկու տարվա բազում բախումների հետ։

Мирное урегулирование политического кризиса в Армении посредством конституционных процессов и постоянное бесперебойное функционирование экономических институтов, таких как центральный банк, минимизировали влияние кризиса на экономику. Об этом говорится в заявлении, распространенным рейтинговым агентством Fitch Ratings.
В финансовом секторе не наблюдалось дестабилизирующее давление на банковскую ликвидность или депозиты, в то время как международные резервы оставались на разумных уровнях. Благоприятная внешняя среда с точки зрения цен на сырьевые товары, экспортный спрос и продолжение роста денежных переводов снижает краткосрочные риски для экономики. Реальный рост ВВП составил 7,5% в 2017 году, а показатель экономической активности вырос в среднем на 10,6%  в первом квартале 2018.
Что касается нового правительства, то в агентстве полагают, что определенные факторы указывают на широкую преемственность в стремлении сохранить макроэкономическую и финансовую стабильность, а также устойчивость фискальных счетов.
В связи с тем, что новый премьер-министр заявляет о мультивекторности внешней политики Армении, агентство Fitch отмечает, что «снижение риска международной напряженности в сочетании с непрерывностью экономической и внешней политики подразумевает, что техническая и финансовая поддержка со стороны международных финансовых учреждений и двусторонних партнеров, вероятно, останется доступной».
Резюмируя, агентство отмечает, что они не ожидают скорого прогресса в решении нагорно-карабахского конфликта и считают, что существует риск эскалации, вызванный неоднократными столкновениями за последние два года.