Վրաստանի ՆԳՆ-ն քրեական գործ է հարուցել այն տեսանյութի հիման վրա, որը հրապարակվել է սոցցանցի օգտատերերից մեկի ֆեյսբուքյան էջում, հայտնում է «Նովոստի Վրաստանը»։
Տեսանյութը նկարահանվել է մայիսի 18-ի ցերեկը Թբիլիսիում ու հրապարակվել է Նաիլա Վախանիայի կողմից։ Տեսանյութում աղջիկը ցույց է տալիս մի տղամարդու, որի ձեռքերին ինքնաձիգ է ու եւս մեկ մարդու, որն ուղեկցում է նրան։ Վախանիան հավաստիացնում է, որ մի քանի րոպե առաջ այդ տղամարդը ջարդել է իր ընտանիքին պատկանող մեքենայի ապակին։ Բացի դրանից՝ աղջիկը հայտնել է, որ ինքնաձիգից տղամարդը կրակել է իր ընտանիքի անդամների վրա։ Տեսանյութում երեւում են ավտոմեքենայի գրանցման համարները։
Այն բանից հետո, երբ այդ տեսանյութը տարածվել է սոցցանցում, Վրաստանի ՆԳՆ-ում սկսվել է քննություն Վրաստանի ՔՕ 236-րդ հոդվածով ՝ «հրազենի հակաիրավական ձեռքբերում, պահում, պատրաստում, տեղափոխություն կամ իրացում»։
Արդեն գիշերը Վախանիային ու նրա հորը, որը նույնպես միջադեպի վայրում էր գտնվում, կանչել են ոստիկանական բաժանմունք։
Վրաստանի ՆԳՆ-ում հայտնել են, որ արդեն պարզել են այդ տեսանյութում երեւացող երկու տղամարդկանց անձը, նաեւ նույնականացրել նրանց մեքենան։
Տղամարդուն, որին Վախանիան մեղադրում է հրաձգության մեջ, ոստիկանությունը հարցաքննել է։ Նրանից առգրավվել է նաեւ հրազեն։ Քննությունը շարունակվում է։

МВД Грузии возбудило уголовное дело на основании видео, опубликованного на фейсбуке одним из пользователей соцсети, передает Новости Грузия
Видео, о котором идет речь, было снято днем 18 мая в Тбилиси и размещено пользователем Наилой Вахания. В ролике девушка показывает мужчину, который держит в руках автомат и еще одного человека, который сопровождает его. Вахания утверждает, что несколько минут назад этот мужчина разбил стекло машины, принадлежащей ее семье. Кроме того, девушка заявила, что из автомата он стрелял в членов ее семьи. На видео также зафиксированы регистрационные номера автомобиля, на котором передвигался этот человек.
После того, как ролик распространился в фейсбуке, в МВД Грузии начали следствие по 236-й статье УК Грузии – «противоправные приобретение, хранение, ношение, изготовление, перевозка, пересылка или сбыт огнестрельного оружия».
Уже ночью Вахания и ее отец, который также находился на месте инцидента, были вызваны на опрос в полицейское отделение Вакийского района Тбилиси.
В МВД Грузии сообщили, что уже установили личности двоих человек, которые были засняты на видео, а также машину, на которой они передвигались.
Мужчину, которого Вахания обвиняет в стрельбе, полиция допросила. Кроме того, у него было изъято автоматическое оружие. Следствие по делу продолжается.