Կառավարությունն այսօր՝ մայիսի 24-ին, իր նիստում որոշեց Դանիայում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեքսանդր Արզումանյանին հատուցել 2500 եվրոյին համարժեք ՀՀ դրամ՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումը կատարելու նպատակով:
«Այս վճիռը գալիս է հաստատելու, որ Ալեքսանդր Արզումանյանը  եղել է քաղբանտարկյալ, որքան էլ ՀՀ իշխանությունները դա ընդունել են, թե ոչ: Մենք այս ուղերձը պետք է տանք, որ եթե մեկը հավակնել է լինել դատավոր, պետք է պատասխանատվություն վերցնի կայացնել վճիռներ եւ կրել պատասխանատվություն իր վճիռների համար»,-նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Հիշեցնենք, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը «Ալեքսանդր Արզումանյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործով կայացրած վճռով սահմանել էր, որ Հայաստանը խախտել է մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիան եւ պարտավորեցրել է Հայաստանի Հանրապետությանը երեք ամիսների ընթացքում Արզումանյանին վճարել 2500 եվրո գումար:
Արզումանյանը հայտարարել էր, որ ՄԻԵԴ վճռով փոխհատուցման գումարները ստանալուց հետո դրանք կուղղի «Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամին»:

YEREVAN. – The government of Armenia on Thursday decided to redeem drams equivalent to €2,500 from the state budget to Alexander Arzoumanian, the country’s ambassador to Denmark and ex-FM, in order to comply with a decision of the European Court of Human Rights (ECHR).
“This judgment comes to confirm that Alexander Arzoumanian was a political prisoner, no matter how much the Republic of Armenia authorities have accepted it or not,” noted Prime Minister Nikol Pashinyan. “We need to give this message that if someone has sought to be a judge, he should take responsibility, make judgments, and bear accountability for his judgments.”
In the case “Alexander Arzoumanian v. Armenia,” the ECHR had ruled that Armenia had violated the European Convention on Human Rights, and therefore obligated the country to pay €2,500 in compensation to Arzoumanian.
Alexander Arzoumanian had stated that once receiving this amount, he would donate it to Armenia’s Insurance Foundation for Servicemen.