Հայաստանի եւ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների (ԱՄԷ) հարաբերությունները չեն փոխվի` անկախ նրանից, թե ինչ կառավարություն է իշխանությունում. մենք համագործակցում ենք հայ ժողովրդի եւ հասարակության հետ: Այս մասին հունիսի 21-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց Արաբական Միացյալ Էմիրությունների դեսպան Ջասիմ Մուհամմեդ Ալ-Քասիմին:
Դեսպանի խոսքով՝ այս տարի նշվում է ԱՄԷ-ի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակը: «Վերջերս մենք ԱՄԷ-ի արտաքին գործերի նախարար Աբդալլահ բեն Զաեդ Ալ Նահայանից Հայաստանի նոր արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանին ուղղված շնորհավորանք ստացանք` հարաբերությունների 20-ամյակի կապակցությամբ»,- հայտարարեց նա՝ հավելելով, որ հարաբերությունները զարգանում են, եւ Հայաստանում տեղի ունեցող փոփոխությունները վերաբերում են միայն հայ ժողովրդին եւ երկրի ներքաղաքական գործն են:
Դեսպանը երկու երկրների հարաբերությունները որակեց որպես գերազանց: «Մեր երկրների միջեւ հարաբերությունները մշտապես զարգանում են: Շարունակվում են նաեւ երկկողմանի այցերը: Մենք շատ ենք հետաքրքրված նաեւ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովով, որը տեղի կունենա այս տարվա հոկտեմբերին: Մենք ընտրել ենք այս գագաթնաժողովը, որպեսզի հայտարարենք, որ ԱՄԷ-ն ցանկանում է Ֆրանկոֆոնիայի մշտական անդամ դառնալ»,- ընդգծեց դեսպանը:
Ջասիմ Մուհամմեդ Ալ-Քասիմին նշեց, որ երկրների միջեւ հումանիտար շփումները զարգանում են: Այդպես, այս տարվա սկզբին հայ ուսանողների պատվիրակությունը այցելեց ԱՄԷ, որտեղ Հայաստանի բուհերի լավագույն ուսանողները մի շարք հանդիպումներ են ունեցել երկրի ուսանողների, ինչպես նաեւ երկրի պաշտոնատար անձանց հետ:

YEREVAN. – Relations between Armenia and the UAE will not change, despite the change in power, as we cooperate with the Armenian people and society, the UAE ambassador to Armenia Jassim Mohammed Al Qasimi told reporters on Thursday.
According to him, this year marks the 20th anniversary of the establishment of relations between UAE and Armenia.
“We have recently received a congratulation from the UAE Foreign Minister Abdullah bin Zayed Al Nahyan to the new Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan on the occasion of the 20th anniversary of relations,” he said, adding that the relations are developing and the changes in Armenia concern only the Armenian people and are internal political matter of the country. The ambassador highlighted the excellent relations between the countries.
“Relations between our countries are constantly developing. Visits from both sides continue. We are very interested in the Francophonie summit which will be held in October. We chose this summit to declare that the UAE wants to become a permanent member of the Francophonie,” the ambassador said.
The diplomat noted that humanitarian contacts are developing between the countries. Thus, earlier this year, a delegation of Armenian students visited the UAE, where the best students of Armenian universities held meetings with the local students, as well as with the country's officials.