Հայաստանի եւ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների (ԱՄԷ) հարաբերությունները չեն փոխվի` անկախ նրանից, թե ինչ կառավարություն է իշխանությունում. մենք համագործակցում ենք հայ ժողովրդի եւ հասարակության հետ: Այս մասին հունիսի 21-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց Արաբական Միացյալ Էմիրությունների դեսպան Ջասիմ Մուհամմեդ Ալ-Քասիմին:
Դեսպանի խոսքով՝ այս տարի նշվում է ԱՄԷ-ի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակը: «Վերջերս մենք ԱՄԷ-ի արտաքին գործերի նախարար Աբդալլահ բեն Զաեդ Ալ Նահայանից Հայաստանի նոր արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանին ուղղված շնորհավորանք ստացանք` հարաբերությունների 20-ամյակի կապակցությամբ»,- հայտարարեց նա՝ հավելելով, որ հարաբերությունները զարգանում են, եւ Հայաստանում տեղի ունեցող փոփոխությունները վերաբերում են միայն հայ ժողովրդին եւ երկրի ներքաղաքական գործն են:
Դեսպանը երկու երկրների հարաբերությունները որակեց որպես գերազանց: «Մեր երկրների միջեւ հարաբերությունները մշտապես զարգանում են: Շարունակվում են նաեւ երկկողմանի այցերը: Մենք շատ ենք հետաքրքրված նաեւ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովով, որը տեղի կունենա այս տարվա հոկտեմբերին: Մենք ընտրել ենք այս գագաթնաժողովը, որպեսզի հայտարարենք, որ ԱՄԷ-ն ցանկանում է Ֆրանկոֆոնիայի մշտական անդամ դառնալ»,- ընդգծեց դեսպանը:
Ջասիմ Մուհամմեդ Ալ-Քասիմին նշեց, որ երկրների միջեւ հումանիտար շփումները զարգանում են: Այդպես, այս տարվա սկզբին հայ ուսանողների պատվիրակությունը այցելեց ԱՄԷ, որտեղ Հայաստանի բուհերի լավագույն ուսանողները մի շարք հանդիպումներ են ունեցել երկրի ուսանողների, ինչպես նաեւ երկրի պաշտոնատար անձանց հետ:

Отношения между Арменией и ОАЭ не изменятся, независимо от того, какое правительство будет у власти, мы сотрудничаем с армянским народом и обществом. Об этом на пресс-конференции 21 июня заявил посол ОАЭ в Армении Джассим Мухаммед Ал-Касими.
По словам посла, в этом году мы отмечаем 20-летнюю годовщину установления отношений между ОАЭ и Арменией. «Мы недавно получили поздравление от главы МИД ОАЭ Абдалла бен Заед Аль Нахайяна новому министру иностранных дел Армении Зограбу Мнацаканяну по случаю 20-летия отношений», - заявил он, добавив, что отношения развиваются, а перемены в Армении касаются лишь армянского народа и являются внутреннеполитическим делом страны.
В целом, посол охарактеризовал отношения между странами как отличные. «Отношения между нашими странами постоянно развиваются. Также продолжаются и визиты с обеих сторон. Мы очень заинтересованы в саммите Франкофонии, который пройдет в октябре этого года. Мы выбрали этот саммит, чтобы заявить о том, что ОАЭ хочет стать постоянным членом Франкофонии», - подчеркнул посол.
Джассим Мухаммед Ал-Касими отметил, что развиваются гуманитарные контакты между странами. Так, в начале этого года, делегация армянских студентов посетила ОАЭ, где лучшие студены армянских ВУЗов провели ряд встреч со студентами, а также официальными лицами страны.