Ղարաբաղյան հակամարտությունը կարող է կարգավորվել միայն խաղաղ բանակցությունների միջոցով` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում: Այս մասին Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
«Ռազմական հռետորաբանությունն ու սուր ճոճելը անտեղի են, ցավալի է, եթե ոչ անհեթեթ: Ներքին օգտագործման համան նախատեսված լեզուն եւ բանակցային լեզուն անհամապատասխանություն ունեն: Բանակցային սեղանի շուրջ անհրաժեշտ է ավելի պատասխանատու եւ խելամիտ կողմ լինի»,-գրել է նա:
Նշենք, որ այսօր՝ հունիսի 26-ին, Ադրբեջանի Զզինված ուժերի կազմավորման 100-ամյակին նվիրված զորահանդեսի ժամանակ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել էր, որ «հակառակորդը պետք է հասկանա` չկա որեւէ ռազմական կամ ռազմավարական օբյեկտ, որն ադրբեջանական բանակը չկարողանա ոչնչացնել»: Նրա խոսքով, «Հայաստանը չի կարող եւ չի կարողանա մրցակցել մեզ հետ, մենք ունենք ռազմական ու տնտեսական ներուժ»:

Урегулирование карабахского конфликта может быть достигнуто лишь путем мирных переговоров в формате сопредседательства МГ ОБСЕ. Об этом написал на своей странице в Twitter глав МИД Армении Зограб Мнацаканян.
«Военная риторика и бряцание оружием неуместны, прискорбны, если не сказать, что абсурдны. Язык, предусмотренный для внутренней аудитории,  и переговорный язык не соответствуют друг другу. А за столом переговоров нужна более ответственная и разумная сторона», -  подчеркнул Мнацаканян.
Отметим, что сегодня в Баку состоялся военный парад в связи со 100-летием ВС страны, в ходе которого президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «противник должен понять, что нет ни одного военного или стратегического объекта, который азербайджанская армия не сможет уничтожить». По его словам, «Армения не может и не сможет конкурировать с нами, мы имеем военный и экономический потенциал».