Հուլիսի 9-ին Արցախի Հանրապետության  արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն ընդունել է լիբանանցի ձեռնարկատեր Նիկոլյա Աբու Ֆայսալին։
Մասիս Մայիլյանը ողջունել է Նիկոլյա Աբու Ֆայսալի այցը՝ ընդգծելով հանրապետության տնտեսական ներուժին ծանոթանալու կարեւորությունը։
Արցախի ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ արտաքին տնտեսական կապերի զարգացումը եւ օտարերկրյա ներդրումների ներգրավումը արտաքին գործերի նախարարության եւ հանրապետության շահագրգիռ կառույցների առաջնահերթություններից են, եւ այդ խնդիրների համապարփակ իրականացման նպատակով Արցախի իշխանությունները հետեւողական քայլեր են ձեռնարկում՝ ուղղված հանրապետությունում տնտեսական գործունեության եւ ներդրումային բարենպաստ միջավայրի ստեղծման համար կայուն եւ թափանցիկ պայմանների ապահովմանը։
Հանդիպման ընթացքում Մասիս Մայիլյանը լիբանանցի ձեռնարկատիրոջն է ներկայացրել  ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության գոտում ստեղծված իրավիճակը, ինչպես նաեւ անվտանգության եւ Արցախի խաղաղ զարգացման համար պայմանների ապահովման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը։
Նիկոլյա Աբու Ֆայսալը Լիբանանում գյուղատնտեսական ոլորտի խոշորագույն ձեռնարկություններից մեկը  համարվող «Gardenia Grain D’Or» ընկերության հիմնադիրն է։ Ընկերությունը ներկայացված է աշխարհի 50 երկրներում։

Министр иностранных дел Республики Арцах (Нагорно-Карабахская Республика) Масис Маилян принял ливанского предпринимателя Николя Абу Файсала.
Как сообщает пресс-служба МИД Арцаха, Масис Маилян приветствовал визит Николя Абу Файсала в Арцах, отметив важность ознакомления ливанского предпринимателя с экономическим потенциалом республики.
Глава МИД Арцаха отметил, что развитие внешнеэкономических связей и привлечение иностранных инвестиций являются одними из приоритетных направлений МИД и профильных структур республики, и для комплексной реализации этих задач власти Арцаха предпринимают последовательные шаги по обеспечению стабильных и транспарентных рамок для экономической деятельности в республике и созданию благоприятного инвестиционного климата.
В ходе встречи Масис Маилян также представил ливанскому предпринимателю ситуацию, сложившуюся в зоне азербайджано-карабахского конфликта, и предпринимаемые шаги по обеспечению безопасности и условий для мирного развития Арцаха.
Николя Абу Файсал - основатель компании «Gardenia Grain D’Or», являющейся одним из крупнейших предприятий, занятых в сфере сельского хозяйства в Ливане. Компания представлена в 50 странах мира.