Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Իրանի էներգետիկայի նախարար Ռեզա Արդաքանիանին: Այս մասին NEWS.am-ին հայտնեցին վարչապետի մամուլի ծառայությունից:
Վարչապետը կարևորել է հայ-իրանական հարաբերությունների հետագա զարգացումը և հույս հայտնել, որ համատեղ ջանքերով կհաջողվի առաջիկայում լիարժեք իրացնել երկկողմ կապերում առկա մեծ ներուժը: «Հայաստանը պատրաստ է բարեկամ Իրանի հետ սերտ համագործակցության: Մենք մեր բոլոր գործընկերների հետ կարևորում ենք փոխադարձ շահերի հիման վրա երկխոսությունը և համոզված ենք, որ հենց այս սկզբունքի ներքո էլ կշարունակեն զարգանալ հայ-իրանական հարաբերությունները»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ ընդգծելով առևտրատնտեսական ծավալների ավելացման ուղղությամբ քայլերի իրականացման անհրաժեշտությունը:
Ռեզա Արդաքանիանը վարչապետին է փոխանցել Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի ուղերձն ու Իրան այցելելու հրավերը: Իրանի էներգետիկայի նախարարը գործարար կապերի ամրապնդման հարցում հեռանկարային է համարել ազատ տնտեսական գոտիների շրջանակում համագործակցությունն ու ներդրումների  ներգրավումը:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել էներգետիկայի ոլորտում Հայաստանի և Իրանի միջև համատեղ իրականացվող ծրագրերի ընթացքին և նոր նախաձեռնությունների կյանքի կոչման հնարավորություններին: Կողմերը կարևորել են տարբեր ոլորտներում համագործակցության հետագա ընդլայնումը և քննարկել միջկառավարական հանձնաժողովի առաջիկա նիստին վերաբերող հարցեր:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային նշանակության և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցերի շուրջ:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял министра энергетики Ирана Резу Ардаканиана.
Как сообщает пресс-служба премьер-министра, Пашинян отметил важность развития армяно-иранских отношений и выразил надежду на то, что благодаря совместным усилиям удастся реализовать существующий большой потенциал.
«Армения готова к тесному сотрудничеству с дружественным Ираном. В отношениях со всеми партнерами мы придаем важность диалогу, основанному на обоюдном интересе, и убеждены, что именно в соответствие с этим принципом будут развиваться армяно-иранские отношения», - заявил Пашинян., подчеркнув необходимость шагов для увеличения объемов товарооборота.
Министр передал Николу Пашиняну послание президента ИРИ Гасана Роухани и приглашение посетить Иран. В вопросе укрепления бизнес-связей иранский министр счел важным сотрудничество в зонах свободной экономии и сфере инвестиций.
Стороны обсудили вопросы совместной реализации проектов, новых инициатив, отметили важность развития сотрудничества в разных направлениях, обсудили деятельность межправительственной комиссии. Собеседники обменялись мнениями по региональным и международным вопросам.