Վերջին տարիներին Հայաստանի եւ Չինաստանի զինված ուժերի միջեւ հարաբերությունները կայուն զարգանում են: Այս մասին Չինաստանի ժողովրդական ազատագրական բանակի հիմնադրման 91-ամյակին նվիրված ընդունելության ժամանակ հայտարարել է Հայաստանում Չինաստանի դեսպանատան ռազմական ատաշե Չժան Ֆենխուան:
Նրա խոսքով, Չինաստանի բանակը մեծ նշանակություն է տալիս Հայաստանի Զինված ուժերի հետ բարեկամական համագործակցության զարգացմանը, եւ չինական կողմը կշարունակի հայկական կողմի հետ ամրապնդել բարեկամական հարաբերությունները, ընդլայնել համագործակցության ոլորտները, շարունակել երկկողմ հարաբերություններն ավելի բարձր մակարդակի բարձրացնել: «Չինաստանը Հայաստանի հուսալի գործընկերն է», - ավելացրել է նա:
Իր հերթին ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Գաբրիել Բալայանը շեշտել է, որ Չինաստանը Հայաստանի կարեւորագույն միջազգային գործընկերներից մեկն է, եւ Պեկինի հետ հարաբերությունների զարգացումը երկրի արտաքին քաղաքականության գերակայություններից մեկն է:
«Փոխվստահության եւ բարեկամության վրա հիմնված պաշտպանական գերատեսչությունների փոխհարաբերությունները հասել են բարձր մակարդակի եւ շարունակում են դինամիկ զարգանալ: Ռազմատեխնիկական համագործակցության, կրթության եւ վերապատրաստման բնագավառներում կոնկրետ արդյունքներ են գրանցվել», - ասել է նա:
Փոխնախարարը նաեւ շնորհակալություն է հայտնել ամեն տարի Չինաստանի կողմից մարդասիրական ռազմական օգնության տրամադրման համար` հավելելով, որ մինչեւ տարեվերջ 10 միլիոն յուանի չափով ռազմական նշանակության արտադրանքի մատակարարում է նախատեսվում:

YEREVAN. – Relations between the armies of Armenia and China have been developing steadily during the recent years, military attaché of the Chinese Embassy in Armenia Zhang Fenhua said during the  reception dedicated to the 91st anniversary of the founding of the People's Liberation Army of China.
According to him, the Chinese army attaches great importance to the development of friendly cooperation with the Armenian Armed Forces, and the Chinese side will continue to strengthen friendly relations with the Armenia, to expand the spheres of cooperation and to raise bilateral relations to a higher level.
“China is Armenia’s reliable partner,” he added.
In his turn, Deputy Minister of Defense of Armenia Gabriel Balayan stressed that China is one of the most important international partners of Armenia, and the development of relations with Beijing is one of country's foreign policy priorities.
“The mutual relations between the defense departments based on mutual trust and friendship have reached a high level and continue to develop dynamically. Concrete results have been achieved in the area of military-technical cooperation, education and training,” he said.
The deputy minister also expressed gratitude for the annual provision of humanitarian military assistance from China, adding that by the end of this year, the delivery of military products worth 10 million yuan is expected.