Արտակարգ դրության հրամանագիրը ստորագրել եմ այն ժամանակ, երբ արդեն ունեինք զոհ. ոստիկանության կապիտան էր զոհվել՝ Համլետը, եւ մի քանի տասնյակ մեքենա արդեն հրկիզված էր, բարիկադները կառուցված էին, արդեն ներքին զորքերի վրա ուղղակի հարձակվում էին այդ մոլոտովի կոկտեյլներով եւ տարբեր պարագաներով: «Երկիր Մեդիա» հեռուստաընկերության եթերում այս մասին հայտարարել է «Երկրի շաբաթը» ծրագրի հատուկ թողարկմանը հյուրընկալված ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ պատասխանելով 2008թ. մարտի 1-ին արտակարգ դրություն հայտարարելու անհրաժեշտության մասին հարցին:
«Արտակարգ դրություն չհայտարարելն այսօր Ձեր եւ ուրիշների կողմից կդիտվեր որպես նախագահի կողմից անգործություն: Ի վերջո՝ նախագահը սահմանադրական կարգի երաշխավորն է եղել Սահմանադրությամբ, այն ժամանակ այդպես էր: Ո՞նց կարող էր նախագահն այդ ամենը տեսնելով՝ ասեր՝ դե լավ, գործ չունեմ, շառից հեռու, սպասենք, թե ինչով կավարտվի»,- հավելել է Ռոբերտ Քոչարյանը:
Նրա պնդմամբ՝ սահմանադրական կարգին իրական սպառնալիք կար, որովհետեւ մյուս կողմը հայտարարել էր, որ իրենց նպատակն է կազմալուծել պետական համակարգը. «Ես պետք է հանգիստ նայեի, թե ո՞նց է կազմալուծվում պետական համակարգը: Ինձ կմեղադրեիք այսօր, պատմությունն ինձ կմեղադրեր անգործության մեջ»:

The law on the introduction of a state of emergency was signed when there was already a died police officer, dozens of cars were already burned, the barricades were built, internal troops were attacked, the second president of Armenia Robert Kocharyan said during the interview with Yerkir Media TV channel, answering a question about the necessity of introducing the emergency on March 1, 2008.
"Not declaring a state of emergency today would be viewed as inaction by president. After all, the president was the guarantor of the constitutional order by the Constitution, at that time it was so, "added Robert Kocharyan.
According to him, there was a real threat to the constitutional order, because the opposite side stated that its goal was the disorganization of the state system. "Did I have to watch calmly how the state system was being disintegrating? Today I would be accused, I would be accused of inaction, "the ex-president stated.