Երեւանի ավագանու արտահերթ ընտրություններին ԿԸՀ փաստաթղթեր է ներկայացրել 13 քաղաքական սուբյեկտ: Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 29-ին լրագրողներին ասաց ԿԸՀ քարտուղար Արմեն Սմբատյանը:
«Առաջադրման վերջնաժամկետն ավարտվել է այսօր ժամը 18:00-ին, եւ ԿԸՀ փաստաթղթեր է ներկայացրել 13 քաղաքական սուբյեկտ՝ 9 կուսակցություն եւ 4 դաշինք»,- ասաց Արմեն Սմբատյանը:
Նա ներկայացրեց բոլոր քաղաքական ուժերին՝ այն հերթականությամբ, ինչ հերթականությամբ նրանք հայտ են ներկայացրել ԿԸՀ:
Դրանք են՝ Ռեֆորմիստների կուսակցություն, «Ժառանգություն» կուսակցություն, «Լույս» դաշինք, «Երեւանի հանրություն» դաշինք, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցություն, «Հայք կամ Հայկազուններ», «Հայաստանի ժողովրդավարական, ազատական միություն» կուսակցություն, «Երկիր ծիրանի» կուսակցություն, «Ժողովրդավարական ուղի» կուսակցություն, «Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինք, «Օրինաց երկիր» կուսակցություն, «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» կուսակցություն եւ «Երեւանցիներ» դաշինք:
Ընտրողների ցուցակը ՀՀ ոստիկանության կայքում կտեղադրվի սեպտեմբերի 3-ին՝ ներբեռնելու հնարավորությամբ: Մինչ այդ, արդեն իսկ ոստիկանության անձնագրերի եւ վիզաների վարչությունը ԿԸՀ-ին է ներկայացրել Երեւանի ընտրողների թիվը, որը կազմում է 853 390 մարդ: Նշենք, որ մեկ տարի առաջ տեղի ունեցած Երեւանի ավագանու ընտրությունների ժամանակ այդ թիվը եղել է 841 973:
Նշենք, որ իշխանափոխությունից հետո սրանք առաջին ընտրություններն են Հայաստանում:
«Փաստ». Սամվել Վարդանյանի հետ կապված պատմությունը՝ «լակմուսի թուղթ» հանրային տրամադրությունների առումով
Ըստ իրավաբանների, այն, որ այս ամենը կազմակերպված է իշխանությունների կողմից, վկայում է ոչ միայն այն...
«Հրապարակ». Վահագն Հովակիմյանն ու ՄԻՊ-ը կգնան Ազգային ժողով
Մենք համառոտ անդրադարձել ենք ՄԻՊ զեկույցին եւ արձանագրել, որ այն կենացների ժողովածու է հիշեցնում, չկա...
«Ժողովուրդ».ԿԿՀ-ին հանձնված գրությունների մեծ մասը ՀՀԽ անդամների այլ վճարովի աշխատանքի անհամատեղելիության վերաբերյալ են
Ինչպես «Հանրային ծառայության մասին» օրենքով, այնպես էլ ոլորտային՝ «Տեսալսողական մեդիայի» օրենքով...
«Փաստ». Հանձնման հերթական արարը. ոսկեպարցիներին այլ բան է ասում, իսկ իրականում այլ բան պայմանավորվում
Այսինքն, ադրբեջանցիները «գետի այս կողմ» չեն անցնի: Ըստ այդմ, ստացվում է, որ Նիկոլ Փաշինյանը...
«Ժողովուրդ». 82 մլն 168 հազար դրամ 1080 ծառի համար, որից տնկվել է մոտ 400-ը․ Երեւանի իշխանությունները ձախողել են

Документы, необходимые для участия в выборах Совета старейшин, в ЦИК подали 13 политических субъектов - 4 блока и 9 партий. Об этом на встрече с журналистами 29 августа сообщил секретарь Центральной избирательной комиссии Армен Смбатян.
При этом он отметил, что крайний срок подачи заявок – до 18:00 текущего дня.
Документы, необходимые для участия в выборах Совета старейшин, в ЦИК представили: партия Реформистов, «Процветающая Армения», партия «Айказуны», ЛДПА, блок «Ереванцы», блок «Мой шаг», АРФ Дашнакцутюн, блок «Ереванская общественность», партия «Наследие», партия «Оринацеркир», партия «Еркир цирани», «Армянское общенациональное движение» и партия «Демократический путь».
Список избирателей будет размещен на сайте Полиции Армении 3 сентября с возможностью его последующей загрузки. Между тем, Департамент паспортов и виз полиции уже представил в ЦИК список избирателей по Еревану, который составил всего 853 390 человек. Следует также отметить, что этот показатель в прошлом году, во время выборов в Совет старейшин Еревана, составил 841 973 человека.
Следует отметить, что это первые выборы после революции в Армении.
Следует отметить, что это первые выборы после революции в Армении. Напомним также, что мэр Еревана, член бывшей правящей Республиканской партии Армении Тарон Маргарян, после смены власти в Армении, под давлением общественности, в начале июля этого года ушел в отставку. Временно исполнять обязанности мэра столицы поручили его первому заместителю Камо Ареяну.
При этом, сама Республиканская партия Армении сообщила о том, что не собирается принимать участия в предстоящих досрочных выборах в Совет старейшин Еревана.