ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը եւ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շաբաթ օրը Մոսկվայում հանդիպման ժամանակ պայմանավորվել են աշխատել ռուսական գազի մատակարարման ժամանակ գնագոյացման հարցերի շուրջ, հայտնել է Փաշինյանը ՌԴ-ում գործող հայ գործարարների հետ հանդիպման ժամանակ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Փաստացի ՌԴ-ից գազը Հայաստան է առաքվում բավականին ցածր գնով։ Սակայն խնդիրն այն է, որ սպառողները գազը ստանում են կրկնակի թանկ գնով։ Եվ մենք նախագահ Պուտինի հետ խոսել ենք, որ պետք է հասկանալ, թե ինչպես է այդ կրկնակի գինը գոյանում։ Անհրաժեշտ է ուսումնասիրել եւ հասկանալ, թե ինչպես է ընթանում գնագոյացման գործընթացն ու այդ մեխանիզմն ավելի արդյունավետ դարձնել․․․որ պայմաններն ավելի շահավետ լինեն։ Մենք պայմանավերվել ենք պարոն Պուտինի հետ, որ համատեղ կաշխատենք այդ ուղղությամբ»,-ասել է Փաշինյանը։
Նա պարզաբանել է, որ «Գազպրոմից» գազը ձեռք է բերում նրա դուստր ընկերությունը՝ «Գազպրոմ Արմենիան», որն էլ որոշում է սակագները երկրի ներսում։
Հիշեցնենք, որ Փաշինյանն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ ՌԴ-ն Հայաստանին գազը վաճառում է ցածր գնով, սակայն սպառողը դա չի զգում, եւ չի բացառել, որ դա կարող է կապված լինել վատ մենեջմենթի ու կոռուպցիայի հետ։ ՀՀ վարչապետի հետ հանդիպումից առաջ Պուտինը հիշեցրել է, որ «Գազպրոմը» Հայաստանին գազը վաճառում է աշխարհում ամենացածր գներից մեկով՝ 150 դոլար 1 խոր․ մետի դիմաց։

Russia and Armenia agreed to review pricing for supplies of Russian gas, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan told TASS.
"Gas is actually supplied from Russia to Armenia at a rather low price. However, the problem is that consumers receive such gas at a dual price. We talked about that with President Putin, there is a need to understand, how this new double price is created," the prime minister said. "[It is necessary] to review and understand the pricing process and make this mechanism more efficient… to have more beneficial conditions. We agreed with Mr. Putin that we will work together on that," Pashinyan said.
Fuel is purchased from Gazprom by the subsidiary Gazprom Armenia, which fixes prices inside the country.
Negotiations on prices for the Russian gas between the two countries will be held in November, Armenia’s energy minister Artur Grigoryan said earlier.